İsmail Akçay Yarı Maratonu’nda Kenyalı atlet birinci oldu

Kurtuluş etkinlikleri kapsamında düzenlenen 5. Uluslararası İsmail Akçay Yarı Maratonu, 49'u bayan toplam 249 sporcunun katılımıyla koşuldu.

Kurtuluş etkinlikleri kapsamında düzenlenen 5. Uluslararası İsmail Akçay Yarı Maratonu, 49’u bayan toplam 249 sporcunun katılımıyla koşuldu.

Olimpiyat Oyunları dördüncüsü Balıkesirli efsane maratoncu İsmail Akçay adına düzenlenen yarı maratonda erkeklerde Kenyalı Tou Moses, bayanlarda ise Bahar Doğan birinci oldu. Kürsüye çıkan sporcuların Rabia selamı yapması dikkat çekti.

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan’ın Kurtdereli Spor Salonu önünde start verdiği, Belediye Başkanı İsmail Ok, Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe, İl Müdürü İlhan Aslan, Türkiye Atletizm Federasyonu eski Başkanı Mehmet Terzi’nin de seyrettiği yarı maratona, profesyonel sporcuların yanı sıra diğer vatandaşlar da katıldı.

Erkekler kategorisinde 1 saat 4 dakika 29 saniyelik derecesiyle Kenyalı Tou Moses, bayanlarda İstanbul’dan katılan Bahar Doğan birinci oldu. Yarışmada birincilere 2 bin 750 lira, ikincilere 2 bin 250 lira, üçüncülere ise 1 bin 750 lira para ödülü verildi. Ayrıca Erkeklerde genel klasmanda ilk 20’ye ve bayanlarda ilk 12’ye giren sporculara para ödülü verildi.

Yarışma sonucunda bayanlarda Bahar Doğan bir saat 19 dakika 58 saniye ile birinci, Lütfiye Kaya ikinci, Etiyopyalı atlet Netsanet Tesfaye ise üçüncü oldu. Erkeklerde ise Kenyalı Tou Moses birinci İstanbul Büşükşehir Belediye sporcusu Fatih Bilgiç ikinci, Etiyopyalı atlet Fetene Alemu ise üçüncü oldu.

Toplam 21 kilometrelik parkurda yarışmak için sabah saatlerinden itibaren Kurtdereli Spor Salonu önünde toplanan sporcular burada bir süre antrenman yaptı.
lik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Aslan, maratona ülkemizden ve dış ülkelerden çok sayıda sporcunun müracaat ettiğini belirterek, “Güzel bir katılım yaşıyoruz. Bu yarışın Balıkesir için son derece önemli olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki yıllarda da aynı şekilde bu yarışı yapmak istiyoruz. Bize destek olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Beklediklerinden fazla ilgi gösterildiğini belirterek emeği geçenlere teşekkür eden Akçay, “Bu yarışta üç gayem vardı. İlk olarak Balıkesir’in tanıtımı, ikincisi halkı spora teşvik etmek, son olarak da sevdiğim kişileri biraraya getirmek, birbirleriyle tanıştırıp, görüştürmek. Balıkesir’imizin reklamını yapmak istiyorum. Etiyopya’dan Mardin’den sporcular gelmiş. Çok güzel bir duygular bunlar. Organizasyondan memnunum. Spor sporluktan çıkmıştır. Spor bir ülkenin bir ilin en etkili reklam ve propaganda aracı haline gelmiştir. O bakımdan Balıkesir’i tanıtmak benim için çok önemli.” diye konuştu.

Maratona katılımın önceki yıllara oranla daha fazla olduğu dikkat çekti. Dereceye girenlerin ödül ve madalyalarını Başkan Ok ve eski Federasyon Başkanı Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Terzi ve Kocatepe tarafından verildi.