İsmail Cem toprağa verildi

Eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Teşvikiye Camii'ndeki cenaze töreninde siyaset, sanat ve iş dünyasından çok sayıda isim biraraya geldi.

Teşvikiye Camii’ndeki cenaze töreninin ardından Zircirlikuyu Mezarlığı’na getirilen İsmail Cem’in naaşı, buradaki aile kabristanında defnedildi.

Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cem’in mezarına kürekle toprak attılar. Papandreu, Cem’in mezarına zeytin dalı, Deniz Baykal ise çiçek bıraktı.

Daha sonra ”Ailen” yazılı çelenk ile ”Bize öğrettiklerin için
teşekkürler, büyük insan güle güle” yazılı dövizler, mezarının üzerine bırakıldı.

Mezarlıktaki törene Cem’in ailesi, Papandreu ve Baykal’ın yanı sıra İstanbul Valisi Muammer Güler, eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

İstanbul Valisi Muammer Güler, İsmail Cem’in, önemli bir devlet adamı, bilimsel düşünceye sahip, aydın, demokrat, kendini iyi
yetiştirmiş, Türkiye’ye çok büyük hizmetleri olmuş büyük bir insan olduğunu söyledi.

Törende, gazetecilere açıklama yapan Vali Güler, İsmail Cem’in erken kaybının Türkiye için üzüntü verici olduğunu kaydetti.

Vali Güler, ”İsmail Cem, önemli bir devlet adamı, bilimsel düşünceye sahip, aydın, demokrat, kendini iyi yetiştirmiş, Türkiye’ye çok büyük hizmetleri olmuş büyük bir insandı” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise İsmail Cem’in nadir yetişen, farklı özellikleri ve meziyetleri olan bir insan olduğunu dile getirerek, ”Gerçekten ulusumuza, bulunduğu görevler sırasında çok büyük hizmetler yapmıştır” dedi.

-SHP GENEL BAŞKANI KARAYALÇIN-

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın da değerli bir arkadaşını kaybetmenin üzüntüsü içinde olduğunu belirterek, ”Umarım İsmail Bey’in kaybıyla sosyal demokrat harekette ortaya çıkan bu boşluğu birimiz, hepimiz bir şekilde telafi etme fırsatını bulabiliriz” şeklinde konuştu.

Karayalçın, tüm ulusa ve sosyal demokratlara başsağlığı diledi.

Mehmet Keçeciler ise İsmail Cem ile aynı kabinede çalıştıklarını
hatırlatarak, ”Türkiye, son derece değerli bir devlet adamını kaybetmiştir. Dışişleri Bakanlığını, Türkiye’nin en zor işlerini çözen bir mekanizma haline getirebilen, aydın, okuyan, çalışan, sevecen ve güler yüzlü bir insandı” diye konuştu.

HÜR Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan da İsmail Cem’in vefatının Türk siyaseti için önemli bir kayıp olduğunu ifade etti. Okuyan, Cem ile geçen hükümette, kabinede birlikte görev yaptıklarını anımsatarak, ”Dışişlerinde çok önemli hizmetler ortaya koymuş, çok iyi bir arkadaşımızı kaybettik” dedi.

Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan ise ”İsmail Cem, ülkesine hizmet eden mütevazı ve alçak gönüllü bir insandı” diye konuştu.

Sanatçı Edip Akbayram da Cem’in kültür ve sanata yaklaşımına değinerek, kendisiyle 1974 yılında TRT Genel Müdürlüğü görevine geldiğinde tanıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

”O döneme kadar biz TRT’de yasaklı sanatçılar arasındaydık. İlk defa gelir gelmez, Türkiye’de çağdaş bir TRT’nin, çağdaş bir TRT Genel Müdürlüğünün örneğini veren, kültüre ve sanata bu kadar yakın bir insandı. Ayrıca politik tarafına baktığımız zaman da Türkiye’de altyapısıyla, donanımıyla, seviyeli politika yapmasıyla İsmail Cem, ülkemiz için büyük bir kayıptır.”

Sanatçı Zülfü Livaneli ise çok yakın bir arkadaşını, dostunu kaybettiğini dile getirerek, ”Böyle kıymetlerden çok yok Türkiye’de. Keşke solda birlik idealini gerçekleştirebilseydi. Buna en yakın insandı” diye konuştu.

Modacı Cemil İpekçi ise akrabası olan İsmail Cem’in kendisi için çok özel bir anlam ifade ettiğini belirterek, ”Benim için çok önemliydi. Herkes için bir İsmail Cem var, benim için bir de İsmail Cem İpekçi var. Çok değerli bir siyasetçiydi. Bir daha bu kadar namuslu bir siyasetçi gelir mi bilmiyorum” şeklinde konuştu.