İSO: Gecikmeyelim ekonomi öncelik olsun

İSO Başkanı Küçük, üretim cephesinden gelen olumsuz sinyallerin giderek arttığı gerçeğinin gözden kaçmaması gerektiğini bildirdi.

Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, 2007 yılı Aralık ayında sanayi üretiminin yüzde 1.4 küçülmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Ocak 2006’daki yüzde 5.2’lik küçülmeden 23 ay sonra gelen bu küçülmenin, düşük kurun, rekabet gücünü iyice erittiği koşullarda sanayiden yükselen olumsuz sinyallerin giderek arttığının işareti olduğunu ifade etti.

Sanayi üretiminde geçtiğimiz Aralık ayındaki düşüşün 2008 açısından uyarıcı nitelikte olduğuna dikkat çeken Küçük, rekabet gücünü iyileştirecek adımların süratle atılmaması halinde 2008’in, sanayi üretimi açısından kayıp bir yıl olabileceğini kaydetti.

Tanıl Küçük, 2004’teki yüzde 9.8’lik artışın ardından 2005 ve 2006 yıllarından sonra 2007’de de sanayi üretimindeki yıllık artışın yüzde 5 civarında gerçekleştiğine işaret ederek, şu görüşleri aktardı:

“Büyümenin lokomotifi olan sanayi sektöründe yıllık üretim artışları yüzde 5’ler civarında kaldığı takdirde, Türkiye sorunlarını çözemez. Hal böyle iken, 2007’deki üretim artışının 2006’nın da gerisinde kalması düşündürücüdür. 2005 Temmuz ve 2006 Ocak aylarındaki küçülmeleri takiben sanayimiz yeniden toparlanma başarısını göstermiş ve üretimini artırmıştı, muhtemelen yine toparlanacaktır. Ancak, geçmişteki olumlu örnekler rehavete yol açmamalıdır. Yapılması gerekenler acil olarak hayata geçirilmez, üretimin önündeki engeller süratle kaldırılmaz ise durum bu kez farklı olabilir. Üretim cephesinden gelen olumsuz sinyallerin giderek arttığı gerçeği gözden kaçmamalıdır. Daha fazla gecikilmeden ekonomi artık birincil öncelik olarak ele alınmalıdır.”

NTVMSNBC