İspanya’da ETA kınandı

İspanya'nın Madrid, Bilbao ve Pamplona kentlerinde bugün düzenlenen gösterilerde, terör örgütü ETA kınanarak, barış istendi.

30 Aralık’ta başkent Madrid’deki Barajas Havaalanı’nın T4 terminalinde otoparkta 500 kilodan fazla bomba yüklü bir aracı patlatarak Ekvador vatandaşı 2 kişinin ölümüne yol açan ETA, hem ateşkesi bozmuş hem de 3.5 yıl aradan sonra ölümle sonuçlanan bir saldırı düzenlemişti.

ETA’ya karşı Madrid’de düzenlenen gösteri, İspanya’daki Ekvadorlular Derneği tarafından organize edilirken, 500’e yakın sivil toplum örgütü de gösteriye destek verdi.

”Terörizme karşı, özgürlük, yaşam, barış” başlığı altındaki gösteride İspanyollar, ”şiddetin sona ermesi için siyasal güçlerin çaba göstermesi ve birlik olunması” mesajını ilettiler.

Hükümetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) gösterilere destek verirken, ana muhalefette olan Halk Partisi (PP) İspanya’nın demokrasi tarihinde (diktatör Franco’nun ölümüyle 1975’ten bu yana) ilk kez terörizme karşı yapılan bir gösteriye katılmamayı tercih etti.

ETA’nın terör saldırısı sonrası sosyalist hükümeti sert dille eleştiren PP, gösterilerde halen ”barış, diyalog” temaları işlenerek PSOE’nin politikasına yakın olunduğu görüşüyle gösterilere katılmadı.

Bu arada Bask bölgesinin kentlerinden Bilbao’da, Bask Özerk Yönetimi Başkanı Juan Jose Ibarretxe’nin çağrısıyla ETA’ya karşı düzenlenen gösteri de Madrid’deki gibi tartışmalı oldu. Yasadışı Batasuna partisi, ilk olarak barış ve diyalog temasıyla sunulan gösterilere katılacağını açıklarken, daha sonra Ibarretxe’nin gösteriye ”ETA şiddetinin sona ermesi” temasını eklemesiyle gösterilere gitmeyeceğini duyurdu.

ETA’nın saldırısını kınamadığından dolayı Bask bölgesindeki Bask Milliyetçi Partisi (PNV) ve Sosyalist Parti’den (PSE) büyük tepki alan Batasuna, Madrid’deki saldırının ardından PNV ve PSE tarafından sert dille eleştirilerek, diyaloglar durdurularak yalnız bırakıldı.

PSE gösteriler için ”Batasuna katılacaksa biz yokuz” restini koyunca Ibarretxe, gösteri için açıklanan neden temasına ”ETA’nın şiddetine karşı” ibaresini koydu.