İspanya’da korgeneral tutuklandı

İspanya'nın Katalonya bölgesinin daha fazla otonomi kazanması halinde askerlerin araya girebileceği yönünde uyarıda bulunan korgeneral tutuklandı.

Savunma Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Mart ayında ayrılacak Mena Aguado’ya askerden atılacağını ve kuralları çiğnediği için 8 günlük ev hapsi verileceğini bildirdi. Mena Aguado’nun askerden atılması bakanlar tarafından onaylanması gerekiyor.

Mena Aguado, sözlerinin askerler arasında Katalonya’ya daha fazla otonomi verilmesi yönelik tasarıya karşı olan hoşnutsuzluğun yansıması olduğunu belirtti. Katalonya meclisi tarafından onaylanarak Madrid’e gönderilen tasarı, bölgeyi İspanya içindeki bir millet olarak tanımlıyor. Tasarı, Katalonya’nın kendi vergisini toplaması ve Madrid’deki Anayasası Mahkemesi yerine kendi bölgesinde bir mahkeme oluşturulmasını öngörüyor. Ayrıca, Katalonya içindeki yetkililerin Katalanca konuşması zorunlu hale geliyor.

Mena Aguado konuşmasında Katalonya’ya daha fazla hak verilmesinin Anayasası’nın 8. maddesi nedeniyle harekete geçebileceklerini belirtti. İspanyol anayasasındaki 8. maddesinde, “Silahlı kuvvetlerin, İspanya’nın egemenliğini, bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve anayasanın korunmasını garanti etme görevi vardır.” bulunuyor. Korgeneral Mena Aguado, Katalonya, Bask ve Galician bölgelerinin kendi dilleri olduğunu belirterek dil bariyerini uygulamaya koymaları halinde ordunun istediği gibi hareket edemeyeceğini belirtti.