İspanya’da onbinler terörü lanetledi

İspanya'nın başkenti Madrid'de, binlerce İspanyol ve Ekvadorlu, ayrılıkçı terör örgütü ETA'yı protesto etmek için sokaklara döküldü.

İspanya’nın başkenti Madrid’de 200 bini aşkın insan, 30 Aralık 2006 tarihinde, Madrid Barajas Havaalanı’nda meydana gelen bombalı terör eylemini protesto etti. Madrid’in en önemli ve en büyük caddeleri olan “Paseo Castellano” ve “Alcala” trafiğe kapatıldı.

Havaalanında meydana gelen ve bir kamyonete yüklenmiş olan yaklaşık 800 kilo patlayıcının infilak etmesi, 40 milyon Euro’luk maddi hasarın yanı sıra, Ekvadorlu 2 kişinin de hayatını kaybetmesine sebep olmuştu. Saat 20.00’da (TSİ) başlayan terör karşıtı protesto yürüyüşüne, İspanyolların yanı sıra, İspanya Ekvadorlular Derneği’nden de binlerce Ekvadorlu katıldı.

Protesto yürüyüşü boyunca birçok kişinin elinde “Barış için terör karşısındayız” yazılı pankartlar yeraldı.
Ana Del Cruz adındaki İspanyol kadın, “Burada bulunmamın sebebi, teröre karşı yapılan bu protestoyu desteklemek. ETA, 3 yıl sonra ilk kez ölümle neticelenen bir eylem yaptı ve tekrar insanları öldürmeye başladı.

Burada bulunan bu kadar insanın cevabı da protesto ile oluyor. Barışın sağlanması ve devam etmesi konusunda ETA’nın sözünde durmaması çok kötü. Tabi öbür taraftan da, ETA’nın düzenlediği bu saldırıda iki Ekvadorlu insan hayatını kaybetti” dedi.