İspanya’dan Papa’ya cami mektubu

İspanya'daki İslam Konseyi, ülkenin güneyinde bulunan ve yalnızca Katolikler için ibadete açık olan Cordoba Katedrali ve Camii'nin Müslümanlar'ın da ibadetine açılması için Papa'ya mektup gönderdi.

İspanya’daki İslam Konseyi, ülkenin güneyindeki Endülüs bölgesinde bulunan ve yalnızca Katolikler için ibadete açık olan Cordoba Katedrali ve Camii’nin Müslümanlar’ın da ibadetine açılması için Papa 16. Benediktus’a mektup gönderdi.

İspanya’da sık sık gündeme gelen Cordoba Camii’nin durumu, İslam Konseyi tarafından yeniden gündeme getirildi. İslam Konseyi Genel Sekreteri Audalla Alberto Conget, Papa’ya gönderilen mektupla ilgili olarak, ”Cordoba Camii ve Katedrali gibi kutsal bir mekanın, ibadet amacıyla yalnızca Katolikler’in değil Müslümanlar’ın da kullanımına açılmasını istemekteyiz” dedi.

İspanya Başpiskoposlar Konferansı Başkanı Ricardo Blazquez ile görüşmesinde, Papa’ya gönderilmek üzere mektuplarını ilettiklerini kaydeden Conget, yakın bir geçmişte aynı isteği Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero’ya da ilettiklerini bildirdi.

Conget, basına açıklamasında, Cordoba Katedrali ve Camii ile İstanbul’daki Ayasofya Camii arasında da bağlantı kurarken, ”Papa’nın İstanbul’daki gezisi sırasında Sultanahmet Camii’nde dua etmesi çok iyimser bir görünüm yarattı. Cordoba Camii’nin Müslümanlar için ibadete açılması yeni örnek inşa edebilir. Birlikte şiddeti savunanlara, başkalarından korkanlara ve toleransızlara ders verebiliriz. İslam fobisini ve yabancı düşmanlığını önlemek için bir adım atabiliriz” diye konuştu.

İspanya’daki Müslümanlar’ın ”Endülüs’ü yeniden elde etmek gibi bir nostalji duymadıklarını” vurgulayan Conget, yalnızca ibadet etme haklarını kullanmak istediklerini dile getirdi.

Cordoba kentinin simgesi duruma gelen Cordoba Katedrali ve Camii, Endülüs Emevileri döneminde 785 yılında Emir Abdurrahman tarafından cami olarak yaptırılmış, ancak Cordoba’nın yeniden İspanyollar’ın eline geçmesiyle 3. Ferdinand’ın emriyle 1523 yılında katedrale dönüştürülmüştü.

24 bin metrekarelik alanda yer alan heybetli yapı, Katolikler için ibadet yeri olarak kullanılırken, tüm isteklere karşın Müslümanlar için ibadet izni verilmiyor