Isparta’da ekonomik ve sosyal canlilik için havalimani seferlere açiliyor

ISPARTA - Isparta Süleyman Demirel Havalimani aralik ayindan itibaren Fly Air'in baslatacagi seferlerle yeniden canlanacak.

Bir süredir basta Isparta Belediyesi olmak üzere, sehirdeki çesitli oda, borsa ile Burdur’daki çesitli kurum ve kuruluslarin çalismalari sonucunda havalimanindan yeniden uçuslara baslanacak. Fly Air’in aralik ayindan itibaren Isparta’ya Business Class uçuslari haftada 4 sefer yapilacak. Ilk etapta 48 kisilik uçaklarla yapilacak olan seferler gelen taleplere göre yeniden degerlendirilecek. Fly Air’in yeni konforlu uçaklariyla ekonomi fiyatina business class uçuslari yakin zaman içinde Isparta’da hizmet verecegi belirtildi.

Uçuslarin baslatilmasi amaciyla birkaç aydir sürdürülen çalismalarda son olarak Fly Air Yönetim Kurulu Baskani ve Genel Müdürü Mehmet Hasançebi, Yönetim Kurulu Baskani Yardimcisi Necati Özçaglayan, Iç Hatlar Genel Müdür Yardimcisi Cengiz Bora ve Ticari Genel Müdür Yardimcisi Kaya Nomaler, Isparta heyetini Istanbul’daki genel merkezinde agirladi. Fly Air’in yönetimi Isparta seferleri konusunda ön çalismalarini tamamlayan Isparta heyetiyle yapitigi toplantiya Isparta Belediye Baskani Hasan Balaman, Vali Yardimcisi Ruhi Yaylaci, Ticaret Odasi Baskani Hasan Hüseyin Kaçikoç, Ticaret Borsa Baskani Murat Dolmaci, Il Genel Meclis Baskani Kadir Dal, AK Parti Il Baskan Vekili Naci Kepezkaya, Havalimani Müdürü Ismail Togay ile Burdur Ticaret Odasi Baskan Yrd. Ali Gür, Dinar Ticaret Odasi Baskani Saffet Acar katildi.

HAFTADA 4 SEFER DÜZENLENECEK

Heyetle yapilan görüsmeler sonucunda Aralik ayindan itibaren Isparta’ya haftada 4 sefer uçus düzenlenmesi konusunda prensipte anlasmaya varildi. Fly Hava Yollari’nin filosuna yeni ekledigi Brezilyali Embraer ERJ 145 tipi özel jet uçaklarla düzenlenecek business class uçuslarin sefer günleri ve kademeli uçus fiyatlari yapilacak olan çalismalar neticesinde belirlenecek.

Isparta Belediye Baskani Hasan Balaman, söz verdikleri gibi havalimaninin faaliyete geçerek yolcu tasinmaya baslanacagi müjdesini verdi. Ilk etapta haftada dört gün yapilacak seferlerin ve uçaklarin yolcu kapasitesinin zamanla artmasini beklediklerini belirtti. “Uçaklar 48 kisiyle seferlere baslayacak. Isparta ve Burdur’dan gelecek yolcularin bu seferleri kaldiracagina inaniyoruz. Eger uçaklarda bos koltuklar olursa ücretini biz ödeyecegiz.” diyen baskan Balaman, Isparta’dan havalimanina kadar gidecek yolculari otobüslerle ücretsiz tasiyacaklarini anlatti.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odasi (ITSO) Baskani Hasan Hüseyin Kaçikoç ise, uçak seferlerinin sehre ekonomik canlilik saglayacagina inaniyor. Isparta’nin öncelikle, ögrenci, asker ve is adami potansiyeli oldugunu belirten ITSO Baskani Kaçikoç, Istanbul’dan sehre gelecek kisilerin yol süresinin uzun sürmesi sebebiyle çogu zaman seyahatten vazgeçtiklerini uçaklarin seferlere baslamasiyla bu kisilerin rahat yolculuk yapabileceklerini aktardi.

Zamanla yolcu uçaklarindan sonra charter uçaklarinin da havalimanini gelebilecegine dikkat çeken Kaçikoç, “Bir charter uçagi havalimaninda bir iki saat kalsa kentin ekonomisine büyük katkisi olur. Ögrenciler hafta sonu Istanbul’daki ailelerinin yanina gidip gelebilir. Askerler de rahat ve kolay seyahat imkanina kavusur. Yazin da gurbetçiler özellikle Isparta, Burdur ve Afyonkarahisar’da büyük bir talep olacagini düsünüyoruz.” diye konustu.

Isparta Ticaret Borsasi Baskani Murat Dolmaci da, ekonomik açidan sehre katki saglayacak kisilerle özellikle yurt disindan gelenlerle yaptiklari görüsmelerde öncelikle kente yakin bir havaalani olup olmadigini sorduklarini anlatti. Lojistige önem veren is adamlarinin vakit kaybetmek istemediklerini belirten Dolmaci, “En yakin havaalani Antalya’da olmasi nedeniyle yol gidis dönüs üç saat sürüyor.” dedi.

Antalya’ya çok gürültü çikarmalari sebebiyle inemeyen Rus uçaklarinin Isparta Havalimanina inebileceklerini bildiren Dolmaci, böylece oradan gelecek talebinde cevaplanarak ayri bir gelir daha kazanilabilecegine dikkat çekti. Almanya ve Belçika basta olmak üzere yurt disindaki gurbetçilerin Isparta Havalimanindan en çok 1 saatlik yolculukla evlerine ulasabilecegine isaret eden Dolmaci, ögrenci potansiyelinin de artmasinin yillardir bos duran Süleyman Demirel Havalimani’na hayat verecegine inaniyor.

“YER HIZMETLERI SORUNU ÇÖZÜLÜRSE IÇ VE DIS HATLARDA YOLCU VE YÜK TASIMASINA AÇIGIZ”

Isparta Süleyman Demirel Hava Limani Basmüdürü Ismail Togay, yer hizmetleri sorununun çözüldügü takdirde iç ve dis hatlarda yolcu ve yük tasimasina açik olduklarini aktardi. Yer hizmeti gerektirmeyen ya da uçus yapan kurulusun kendisinin sagladigi durumlarda havalimanina inis ve kalkislarin yapildigina isaret eden Basmüdür Togay, “Su anda havalimanimiz açik durumda. Charter, askeri, ambulans uçaklar ve yer hizmetlerinin karsilandigi durumlarda zaten alanimiza uçak inip kalkmaktadir. Önümüzdeki aydan itibaren uluslararasi hac seferleri baslayacak. Bu firmalar yer hizmetlerini Antalya’dan geçici olarak karsiliyor.” diye konustu.

Uçuslarin baslamasi için yer hizmeti veren kuruluslarin buraya gelip konuslanmasi gerektiginin altini çizen Togay, havalimaninin canlanmasini sabirsizlikla beklediklerini vurguladi.

AK Parti Isparta Milletvekili M. Emin Bilgiç de, uçuslarin kisa süre içinde baslayacagini belirtti. Isparta Süleyman Demirel Havalimani’nda USAS ve HAVAS tarafindan yer hizmetlerinin verilmemesi sebebiyle Ulastirma Bakanligi’ndan bu konuda bir yardim talep edilecek. Milletvekili Bilgiç’in, Ankara’da yapilacak olan görüsmelerde bu konuyla ilgili bir çalisma yapmasi bekleniyor. Bilgiç, havalimanin açilmasinin Isparta’yi daha modern ve ekonomik açidan hareketli bir kent haline getirecegini inandigini kaydetti.