İsrail askeri için Mısır devrede

Gazze Şeridi ile İsrail arasında kaçırılan İsrail askeri için Mısır güvenlik güçlerini devreye girdi.

İsrail devlet radyosunun duyurduğu haberde, Kerem Şalom geçişinde tünel kazan Hamas üyelerinin iki İsrail askerini öldürmesi ve ardından yaralı olan bir İsrail askerini kaçırmasından sonra dün Gazze Şeridi’ne Mısırlı bir heyetin geldiği ve İsrail askerini kaçıran grupla temas kurduğu belirtildi.

İsrail ordu radyosuna konuşan Filistin hükümet sözcüsü Gazi Hamid de, Mısırlıların temasını doğruladı ve herkesi memnun edebilecek bir çözüm bulunabileceğini ifade etti.

Askeri kaçırma sorumluluğunu üstlenen Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, ”askerle ilgili hiçbir bedava bilgi” verilmeyeceğini duyurmuştu. Örgütün sözcüsü Ebu Ubeyda, İsrail’in Gazze’de her gün çocukları öldürdüğünü ve dünya ülkelerinin buna tepki göstermediklerini belirtmişti.

Bu arada İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in, askerin kendilerine teslim edilmesi için dün Filistinlilere 48 saat mühlet vermesinin ardından Filistinli yetkililer ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. Filistinli güvenlik kaynakları İsrailli askeri kaçırdığı sanılan grupla görüşmeler yaptıklarını bildirdi. Arabuluculardan biri, grupla yapılan görüşmeler sonunda İsrailli askerin iyi olduğu haberini aldığını kaydetti.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Gazze Şeridi’ne yakın bölgedeki askeri noktaya düzenlenen saldırıdan ve bir askerin kaçırılmasından hem Hamas hükümetini hem de Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ı sorumlu tutmuştu.