İsrail basını Türkiye’yi Irak’ta istemiyor

Türkiye’nin Irak’a ancak olumsuz bir katkısı olabileceği öne sürüldü.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz’de yayınlanan bir yorumda “Eğer Ortadoğu’da Irak’a çok az yapıcı bir katkı yapacak bir ülke varsa o da Türkiye. Türkiye’nin Irak’a yapabileceği tek katkı olumsuz bir katkı olur” iddiasına yer verildi.

Haaretz gazetesi’nde “Türkiye – Batı’nın son savunma hattı?” başlıklı bir yorum yayınlandı. Gazeteci Michalis Firillas imzalı yorumda Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin bir haber, başyazısı veya yorumun yayınlanmadığı gün olmadığı belirtilerek Türkiye’nin AB üyeliğinin Batı’nın korunmasıyla doğrudan bağlantılı olduğu yolundaki “abartılı” bir hissiyat yaratıldığı öne sürüldü.

Bu çerçevede Türkiye’nin, başta Irak olmak üzere, Ortadoğu’nun istikrarına olası katkılarına ilişkin değerlendirmelerine dikkat çekilen gazetede şu görüşler dile getirildi:

“Halbuki, eğer Ortadoğu’da Irak’a çok az yapıcı bir katkı yapacak Müslüman bir ülke varsa bu da Türkiye. Ankara’nın, Batı ittifakının her zaman Türkiye’ye güvenebileceği yönündeki efsanesini yok ederek, 2003 yılında ABD’ye topraklarından Irak’ı işgal etmesine izin vermeyi reddettiği gerçeğini by-pass etsek de Türkiye’nin Irak’a yapabileceği tek katkı olumsuz bir katkıdır.”

Haaretz’de yer verilen yorumda Türkiye’nin Irak’a karışma yönündeki herhangi bir çabasının ülkeyi oluşturan üç ana gruptan biri ile çatışma yaratacağı görüşü de savunulurken “Irak’ın Kuzey’deki üçte birini oluşturan Kürt bölgesi aynı zamanda ülkenin en istikrarlı olduğuna göre, Türkiye’nin doğrudan karışmasının, ABD komutanlarınca kabul edildiği gibi, Kürt ulusal hedefleri ile çatışacağı için çok kötü sonuçları olur” değerlendirmesi yapıldı.

AB’NİN TÜRKİYE’Yİ REDDİ ORTADOĞU’DA ETKİSİ ÇOK AZ OLUR

Arapların Türkiye’den Osmanlı geçmişi nedeniyle kuşku duydukları, radikal İslamcıların da olumsuz baktıkları belirtilen gazetede, Türkiye’de iktidarda İslami bir parti olmasına karşın bu partinin Ortadoğu’daki diğer İslami partilerden çok farklı, laik bir çerçevede görev yaptığı kaydedildi.
Batı’nın daha önce Türkiye’nin “model” olabileceği yönünde büyük umutlar beslediğini ancak Orta Asya örneğinde olduğu gibi bu umutların gerçekleşmediği öne sürülen yorumda “Türkiye Arap Müslümanlarınca Ortadoğu’dan o kadar uzak gibi görünüyor ki Avrupa’nın AB hedefini geri çevirirse bunun bölge üzerindeki etkileri ya hiç ya da çok az olur” görüşü dile getirildi.

Haaretz’deki yorum noktalanırken Türkiye’nin AB tarafından reddedilmesinin Müslüman Araplarını daha radikalleştirmeyeceği de savunularak “Kısacası Türkiye ve geleceği, Arap Ortadoğu halklarının gündeminde önemli bir konu değil” ifadesi de kullanıldı.