İsrail Başkonsolosluğu önünde protesto

Türkiye Kominist Partisi'ne (TKP) üye bir grup, dün Batı Şeria'nın Eriha kentindeki cezaevine düzenlenen baskınla Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Genel Sekreteri Ahmet Saadet ve beş arkadaşının İsrail askerlerince kaçırılmasını protesto etti.

TKP’ye üye yaklaşık yüz kişilik bir grup, cezaevi baskınını protesto etmek için Levent’te bulunan İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplandı. “Katil İsrail Filistin’den defol, Filistin halkı yalnız değildir” yazılı dövizler ile Filistin bayrağı taşıyan grup, basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklaması yapan Yalçın Vural, dün İsrail ordusunun Batı Şeria’nın Eriha kentindeki cezaevine kanlı bir baskın düzenleyerek, FHKC Genel Sekreteri Ahmet Saadet ve beş arkadaşını kaçırdığını söyledi. Saldırının tank ve roketlerle gerçekleştirildiğini belirten Vural, yaşanan baskının İsrail devletinin bir kez daha hiçbir hukukla durdurulamayacağının göstergesi olduğunu ifade etti.

Ahmet Saadet’in Filistin direnişinin önde gelen liderlerinden biri olduğunu ve son seçimlerde parlementoya girerek bir kez daha bunu pekiştirdiğini savunan Vural, Eriha’daki cezaevinin Filistin topraklarında ve egemenliği altında olmasına rağmen, saldırının İsrail’in Filistin’in hiçbir egemenliğini tanımadığını bir kez daha ortaya koyduğunu ifade etti. TKP olarak Filistin halkının direnişine destek olmak için toplandıklarını kaydeden Vural, Filistin halkının mücadelesinde sonuna kadar yanlarında olduklarını söyledi. İsrail’in bütün terör eylemlerini kınadıklarını belirten Vural, Saadet ve arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

“Yaşasın devrim ve sosyalizm, Yaşasın halkların kardeşliği, Kahrolsun İsrail kahrolsun siyonizm, Filistin halkı yalnız değildir ” şeklinde sloganlar atan grup, basın açıklamasının ardından ana caddeye kadar yürüyerek olaysız bir şekilde dağıldı.