İsrail Büyükelçiliği’ne yumurtalı protesto

İsrail Büyükelçiliği önünde yapılan eylemde, elçilik binasına yumurta atan eylemciler "Şerefsiz İsrail" şeklinde slogan attı.

Bir çok dernek ve sendikadan oluşan Filistin İnisiyatifi Grubu’na bağlı 150 kişi, saat 12:00’de İsrail’in Ankara Büyükelçilik Binası önünde toplandı. İsrailîn Lübnan ve Filistin’e yönelik saldırılarını protesto eden kalabalık, büyükelçilik binasına yumurta fırlattı. Öfkeli kalabalık “Şerefsiz Amerika, haysiyetsiz Avrupa”, “Lanetli millet bu kan sizi boğacak” şeklinde sert ifadeler içeren slogan attı. “Müslüman kanı İsrail’i boğacak”, “Terörist İsrail”, “ABD’ye uşaklık Müslümana yakışmaz” yazılı döviz açan grup, uzun süre elçilik önünde slogan atmaya devam etti. Lübnan ve Filistin’deki dramın son bulması için yapılan duada ihtiyar bir vatandaş gözyaşlarına boğuldu.

Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Başkanı Yakup Erikel, yaptığı basın açıklamasında İsrail’i suçlayarak “Bu savaş İsrail tarafından yaygınlaştırılmakta ve meşru müdafaa gibi gösterilerek yapılan bu zulme masumiyet kazandırılmak istenmektedir. Oysa İsrail orantısız güç kullanarak açıkça devlet terörü uygulamaktadır.” dedi.

Yer yer tekbir getiren kalabalık, dua ettikten ve istiklal marşını okuduktan sonra olaysız şekilde dağıldı. Eylem sırasında Çevik Kuvvet’e bağlı polisler güvenlik önlemi aldı.