İsrail Dışişleri Bakanı; ‘Arabulucu istemiyoruz’

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Hamas'ın Ankara ziyaretiyle ilgili olarak, "Bu toplantılardan hoşnut değiliz. Çünkü İsrail, (Hamas'a koşulan) şartlar üzerinde müzakere ya da arabulucu istemiyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün 3 gün önce kendisini konuyla ilgili olarak bilgilendirdiğini söyleyen Livni, uluslararası toplumun Hamas’tan istediği 3 şartın yerine getirilmesini Gül’ün de destekeldiğini söyledi. Livni, “Türkiye, Hamas’a bu şartları açıkça bildirecek” dedi.

Söz konusu ziyaretten duydukları rahatsızlığı Abdullah Gül’e ilettiğini bildiren Livni, muhatabına İsrail’in “Hamas’la müzakerelerin uluslararası toplumun örgütün politikalarını değiştirme çabalarını sekteye uğrattığı” görüşünü aktardığını söyledi.

Hükümetlerin Hamas’la görüşmesinden hoşnut olmadıklarını kaydeden Livni, Hamas’ın meşruiyeti için koşulan şartların müzakere konusu yapılmasını kabul etmeyeceklerini söyledi.

Uluslararası toplum, Filistin’de bir sonraki hükümeti kuracak olan Hamas’ın silah bırakması, İsrail’i tanıması ve İsrail ve Filistin arasında önceden yapılan anlaşmaları kabul etmesini istiyor.

İsrail’in uluslararası toplumu Hamas’a karşı birleştirme çabalarına rağmen, Arap ülkeleri haricinde Türkiye ve Rusya, örgütle müzakerelerde bulunmaya karar vermişti