İsrail Gazze operasyonunu sonlandırdı

İsrail askerlerinin Gazze Şeridi'nin güneyindeki operasyonunun sona erdiği, tankların da sınırdaki mevzilerine geri döndükleri bildirildi.

Ancak Filistin Televizyonu, çatışmaların hafiflemekle birlikte, bölgeden silah sesleri geldiğini duyurdu.

İsrail ordusu, son 24 saatte, hava kuvvetlerinin desteği ve İsrail İç Güvenlik Servisi Şin Bet ile yürütülen koordinasyon çerçevesinde, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde ve güneyinde operasyonlar yapıldığını, operasyonların amacının başta Hamas olmak üzere terör örgütlerini güvenlik çitinden uzak tutmak, Kassam roketlerini ve havan mermilerini engellemek olduğunu bildirdi.

Gazze Şeridi’nin kuzeyinde dün gece yarısı başlayan operasyonda, 2 hava saldırısı düzenlendiği, belirlenen 4 silahlı militandan 2’sinin öldürüldüğü duyuruldu.

Gazze Şeridi’nin güneyindeki operasyonda ise silahlı militanlarla çatışmaya girildiği, İsrail askerlerinin karadan ve havadan açılan ateşle militanlara karşılık verdikleri belirtildi.

Çatışmalarda 1 tankın tanksavar mermisiyle vurulduğu, 4 askerin de hafif biçimde yaralandıkları ifade edildi.

İsrail ordusu, operasyonlar sırasında toplam 8 Filistinli militanın öldüğünü, en az 10’unun da yaralandığını açıkladı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Hamas’ın, haziran ayında Gazze Şeridi’nde kontrolü ele almasından bu yana en büyük operasyonun gerçekleştirildiği vurgulandı ve ordunun terör örgütlerine karşı operasyonlarını sürdüreceği kaydedildi.

Edinilen bilgiye göre, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus ve Refah’ı ayıran ana yol ve çevresinde operasyonlar yapan İsrail birlikleri, tanklar eşliğinde, sınırdan en az 1.5 kilometre kadar içeri girdi ve 4 kilometre genişliğindeki bir alanda mevzilendi.

İsrail askerleri, bölgenin güneyinde İslami Cihad’in askeri kanadı Saraya El Kuds ile Halk Direniş Komiteleri’nin askeri kanadı Nasır Selahaddin Tugayları militanlarıyla karşı karşıya geldi.

Her iki grup üyelerinden 7’si, açılan top ve füze ateşiyle yaşamlarını yitirirlerken, militanlardan kimileri kol veya ayakları parçalanmış biçimde hastanelere taşındı.

Hastane yetkilileri, yaralıların durumlarının oldukça ağır olduğunu belirtiyor.

Sabah saatlerinde Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun’daki hava saldırısında da İslami Cihad’ın askeri kanadı Saraya El Kuds militanlarından biri ölmüştü.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da Kassam roketleri ve havan mermilerine karşı yürütülen operasyonda, çok önemli sonuçlar elde edildiğini söyledi.

Hayfa kentinde bir donanma üssünü ziyaretinde konuşan Barak, İsrailliler’in Hanuka Bayramı’nı barış içinde kutlamaları amacıyla, ordunun her gece Gazze’de operasyonlar yaptığını da dile getirdi.