İsrail Gazze sınırına yığınak yapıyor

12 yıl aradan sonra ilk defa kaçırılan askerinin şokunu üzerinden atamayan İsrail yönetimi Gazze Şeridi sınırına askeri yığınak yapıyor.

İki İsrail askerinin öldüğü saldırıdan sonra bir asker de kaçırılmıştı.

İsrailli yetkililer gün boyunca yaptıkları açıklamalarda Hamas’a yöenlik sert ifadeler kullandı. Olayın intikamının çok sert bir şekilde alınacağını ifade eden İsrailli yetkililer, kaçırılan askerin bir an önce serbest bırakılması uyarısında bulundular.

Olayın ardından Hamas’ın silahlı kanadının da aralarında bulunduğu Filistinli üç grup tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada ‘askerin hayatına ilişkin bilgi verme karşılığında İsrail cezaevlerinde bulunan 409 Filistinli kadın ve çocuğun serbest bırakılması istendi. Ancak talep İsrailli makamlar tarafından şiddetle reddedildi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert, “Tutukluların serbest bırakılması, İsrail hükümetinin gündeminde asla değildir” sözleriyle talebi reddetti.

MISIR VE FRANSA DEVREDE

19 yaşındaki Gilad Şalit adlı İsrail askerinin kurtarılması için Mısırlı arabulucuların askeri kaçıran grupla doğrudan irtibata geçtiği ifade edildi. Ancak Kudüs’te bulunan Mısır Konsolosluğu hangi grupla irtibata geçildiği konusunda herhangi bir bilgi vermedi. Şalit’in aynı zamanda Fransız vatandaşı olması dolayısı ile Fransa’nın da devrede olduğu açıklandı.

GAZZE BUGÜNLERDE YARI AÇIK CEZAEVİ

Geçtiğimiz seçimlerin ardından Filistin’de iktidara gelen Hamas’a yönelik tecrit politikasını artıran İsrail yönetimi, asker kaçırma olayından sonra Gazze Şeridi’nin bütün sınır kapılarını kapattı. Havadan ve denizden de seferlerin mümkün olmadığı Gazze Şeridi’nin dış dünyayla bütün bağlantısı kesilmiş oldu. Gazze Şeridi’nde geçtiğimiz yılın Eylül ayında İsrail’in 38 yıllık işgali sona erdirdiğini açıklamasının ve askerleri bölgeden çekmesinin ardından bölgenin dev bir hapishaneye dönüşmesinden duyulan endişeler dile getirilmişti.

TÜRK KIZILAYI HEYETİ GAZZE’YE GIDA YARDIMINI GÖRÜŞMEK İÇİN KUDÜS’TE

Bakanlar Kurulu kararı ile Filistin’e yapılacak gıda yardımı çerçevesinde Kızılay’dan öncü bir grup bugün Kudüs’e geldi. Heyetin İsrail Savunma Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı öngörüşmede Türkiye’den gelecek olan 10 bin tonluk un yardımının Batı Şeria ve Gazze’ye girişine izin verildi.

T.C Kudüs Konsolosu Yardımcısı Ali Rıza Güney, Cihan’a yaptığı açıklamada, 10 bin tonluk gıda yardımının bölgeye doğrudan sevkinin ve idaresinin İsrail Savunma Bakanlığı tarafından kabul edildiğini ve yardımların Temmuz ayından itibaren bölgeye parça parça getirileceğini ifade etti.