‘İsrail Gazze’yi yeniden işgal edebilir’ iddiası

İsrail'in, sınır bölgesinde şiddetin artmasın durumunda geçtiğimiz yıl çekildiği Gazze'nin bir kısmını yeniden işgal edebileceği iddia edildi.

İsrail ordusunun güneydeki kuvvetlerinin komutanı Tümgeneral Yoav Gallant’ın “Hamas’ın Filistin’de iktidara gelmesinden bu yana Filistinli örgütlere karşı saldırı operasyonlarına hız verdikleri” yönündeki açıklamasına yer veren gazere, komutanın “Daha saldırgan askeri operasyonlar sözkonusu. Eğer bu kızışma sürerse kısa süreli ya da uzun süreli Gazze’ye tekrar girmek zorunda kalabiliriz” sözlerini aktardı.

Haaretz gazetesine konuşan bir başka İsrailli komutan da askerlerin acil durum planları kapsamında Gazze’de bir operasyon için eğitildiklerini ifade etti. Ancak komutan, uluslararası toplumun Hamas’ın başa gelmesinin ardından

İsrail’e verdiği desteği azaltacağı endişesiyle, Gazze’ye düzenlenecek bir operasyonun yakın gelecekte mümkün gözükmediğini belirtti. Askeri bir başka yetkili de, Hamas’ın iktidara gelmesinin ardından İsrail ile Filistin güvenlik birimleri arasında iletişim ve işbirliğinin bittiğini ve şiddet içermeyen bir çözüm mekanizmasının ortadan kalktığını ifade etti.

Haaretz gazetesi İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz’un da Gazze’deki Filistinli örgütlere hava saldırıları düzenlemekten yana olduğunu kaydetti. İsrail’in Gazze’den çekilmesinden sonraki 5 aylık dönemde bu bölgeye 100 füze fırlatıldığını kaydeden gazete, Hamas’ın başa geldiği 25 Ocak’tan bu yana ise 300 füze fırlatıldığına dikkat çekti. Ayrıca, Nisan ayı başından bu yana düzenlenen saldırılarda 7 yaşında bir kız çocuğu dahil 20 Filistinli’nin İsrail füzeleri yüzünden öldüğü belirtildi.

İsrail, geçtiğimiz sene Eylül ayında 38 yıllık işgali sona erdirerek Gazze’den çekilmişti. Gazze’den çekilme planının mimarı Ariel Şaron’un veliahtı ve Kadima lideri Euhd Olmert, geçtiğimiz ay yapılan seçimleri kazanmasının ardından işgal altındaki Batı Şeria’nın bir bölümünden de çekileceklerinin sinyalini vermişti. Ancak İsrail’in bu planda tek taraflı hareket edebileceğini açıklaması Filistin tarafından endişeyle karşılanıyor.