‘İsrail haritadan silinmeli’ sözlerine destek geldi

Radikal Yahudi bir cemaat, Tahran'da İranlı yetkililerle biraraya gelerek, Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad'ın "İsrail, haritadan silinmeli" sözlerine destekleri dile getirdi.

“İsrail’in varlığından tiksinti duydukları” belirtilen Ortodoks Yahudi cemaat, Neturei Karta’nın liderleri, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dulamrıza Agazade ile görüştü.

İsrail’de yayınlanan Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, İran’a gelen grubun sözcüsü Dovid Weiss, “İsrail haritadan silinmeli” sözleriyle tartışma yaratan Ahmedinecad’ın bu görüşüne desteklerini iletti.

Habere göre, Siyonizm karşıtı cemaatin sözcüsü Weiss, Yahudi soykırımının Siyonistler tarafından kullanıldığını dile getirerek, “Biz Yahudi soykırımını davamız için bir araç olarak görmüyoruz” dedi.

Yediot Ahronot gazetesi, İsrail düşmanlığıyla bilinen grubun “bu kez çizgiyi aştığı” yorumunda bulundu.

Neturei Karta cemaatine mensup Yahudiler, Tevrat’a ve bozulmamış Yahudiliğe inanıyor ve “İsrail Devleti”ni kabul etmiyorlar. New York ve Londra’da şubeleri bulunan bu örgüt, Siyonizm karşıtı olarak biliniyor.

Örgütün kurcusu, New York’ta doğan ve Filistin yanlısı olarak bilinen, hatta Filistin lideri Yaser Arafat ile birkaç kez görüşen Moşe Hirsch.