İsrail İran’a saldıramaz

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin
ihtiyacı olan nükleer yakıtı karşılamak için ''100 bin santrifüj kurma'' kararı aldıklarını açıkladı.

Ahmedinejad, devlet televizyonunu gezerek, çalışanlara hitap etti ve soruları yanıtladı.Nükleer programa ilişkin bir soru üzerine, ihtiyaç duyulan nükleer yakıtı gelecek yıl elde edeceklerini, bunun için de çok sayıda santrifüje ihtiyaçları olduğunu ifade eden Ahmedinejad, ”100 bin santrifüj kurma kararı aldık” dedi.

Ahmedinejad, bütün nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunu ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetiminde devam ettiğini kaydetti.`’Büyük güçlerin baskılarına rağmen biz kendi yolumuza devam edeceğiz” diyen Ahmedinejad, alınabilecek harhangi bir yaptırım kararının ülkesini hiçbir şekilde etkilemeyeceğini savundu.

Ahmedinejad, geçen hafta ”kısa süre içerisinde ülke genelinde büyük nükleer şölen yapacaklarını” söylemiş ve nükleer yakıt programının yakın zamanda tamamlanacağını, son hedeflerinin de sivil nükleer santraller için yakıt sağlamak amacıyla 60 bin santrifüj kurmak olduğunu açıklamıştı.

MUHTEMEL İSRAİL SALDIRISI

Ahmedinejad, İsrail’in İran’a saldırma ihtimaline ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, ”Bunlar bir medya savaşıdır. Çünkü İsrail rejimi çok zayıftır. Şu anda da birçok sorunla karşı karşıya. Biz İsrail’den daha güçlü ülkelere karşı koyduk. İsrail İran’a saldıramaz. Bunlar propaganda savaşıdır” diye konuştu.
İran halkının barış yanlısı bir millet olduğunu ve hiçbir zaman bir ülkeye saldırmadığını söyleyen Ahmedinejad, ”Müzakereden yanayız, ancak kimsenin de bize saldırmasına izin vermeyiz” ifadesini kullandı.