İsrail KKTC’nin yanında yeralmalı

KKTC’nin ABD’deki Temsilciliği’nde staj yapan Yahudi Rachel Salomon, “Holokost’u yaşamış İsrail halkı, Rumlar değil, Kıbrıslı Türkler’in yanında yer almalı” diye yazdı.

Rumların, katliam ve terörün sponsorluğunu yaptığı, barış anlaşmalarını ihlal ettiği belirtilerek İsrail halkının Kıbrıslı Türklerin yanında yer alması istendi. Rachel Salomon adlı Yahudi bayan, “Holokost’u yaşamış olan İsrail halkı, Rumlar değil, Kıbrıslı Türkler’in yanında yer almalı” diye yazdı.

Halen ABD’deki KKTC Temsilciliğinde stajier olan Rachel Salomon, İsrail’in tanınmış internet sitesinde İsraelinsider tarafından yayınlanan makalesinde İsrail halkının akıllı insanlar olduğunu, Kıbrıs ile ilgili gerçeği bilme hakkının bulunduğunu belirterek Kıbrıs sorununun 1974 yılında değil, Rumların Yunanistan ile birleşme hedefi (Enosis) ile birlikte başladığını kaydetti.

AKRİTAS PLANI MEİN KAMPF GİBİ

Rumların baştan beri Türkler ile barışçıl bir biçimde birlikte yaşama fikrine karşı olduklarını belirten Salomon, Rumların Akritas planı ile Türkleri yok etmeyi amaçladığını, “Kanlı Noel” olarak tanınan katliam sırasında 600 masum Türkün öldürüldüğünü belirtti. Bu çerçevede Washington Post’ta 17 Şubat 1964’de yayınlanan bir haberde “Fanatik Rumlar, soykırım politikasını sürdürmeye kararlı gibi görünüyor” yazdığına işaret eden Salomon, “Akritas Planı’nı Hiltler’in Mein Kampf eserine benzetti.

Rachel Salomon, 1074 yılında 650 Rum’un evlerini terk etmek zorunda kaldığı iddiasını ABD Senatosu’nun bir raporuna dayanarak doğru olmadığının altını çizdi. 20 bin Rum’un güneye, 35 bin Türkün ise kuzeye geçmek zorunda kaldığını vurgulayan Salomon, Güneydeki 139 bin Rum mültecisinin 1974 Harekatı değil, Rum darbesinin sonucu olduğunun da altını çizdi.

Holokost’u yaşamış olan İsrail halkını Rumlar değil Kıbrıslı Türklerin yanında yer almaya çağıran Rachel Salomon yazısını bu sözlerle tamamladı: “İsrail halkı gibi Kıbrıslı Türkler, barışta yaşamak için mücadele verdi ancak düşmanlarca silahlı kuvvetlere dayanmaya zorlandı. İsrail halkı gibi Kıbrıslı Türkler, ıstırap ve acıyı anlıyor. Gergeçten İsrail halkının, Kıbrıslı Türkler ile birçok benzerliği vardır. Ancak böyle bir bağ Rumlar ile bulunmuyor. Onlar Filistinliler gibi terörist örgütlerin sponsorluğunu yapmakla, barış anlaşmalarını ihlal etmekle, çocuklarını nefret öğretmekle ve hayal ürünü olan tarihi efsaneleri ile dünyayı aldatmakla tanınıyor.”