İsrail neden uydu ihalesinden çıkartıldı?

Jerusalem Post gazetesi, uydu projesinde, Türkiye'nin İsrail'in teklifini devre dışı bırakmasının, ''İsrail üzerinde casusluk yapılmaması koşulunun'' kabul edilmemesinden kaynaklandığını belirtti.

Geçen hafta sonu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi, casus uydu olarak anılan, “keşif, gözlem uydu projesi” ihalesinde, İsrail’in teklifini eleyerek, görüşmelerin İtalya’nın Telespazio, Almanya’nın Ohb-Systems ve İngiltere’nin Eads Astrium firmalarıyla devam ettirilmesini kararlaştırmıştı.

Jerusalem Post’a göre, İsrail Savunma Bakanlığı, casus uydu teklif şartnamesine, Türkiye’nin casus uyduyu İsrail üzerinde kullanılmasına izin vermeyen bir sınırlama koydu.

Gazetede, yine de konunun İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın ocak ayı içinde Ankara’ya yapacağı resmi ziyaret sırasında, Türk yetkililerle görüşmelerinde gündeme gelmesinin beklendiğini belirtti.

İsrail savunma yetkilileri, uydunun İsrail’in kendi hava sahası üzerinde kullanılmasına getirilen sınırlamanın, uydu satışlarındaki genel bir uygulama olduğunu belirttiler.

İsrail gözlem uydularına takılan bir düzeneğin de ABD’den görüntü alınmasına meydan vermediği hatırlatıldı.

Bir savunma bakanlığı yetkilisi, “Bu görüşmelerde olağan bir şey… Bu demek değil ki iş bitti, bizi daha iyi bir teklife zorluyor olabilirler” dedi.