İsrail’de Arap bakan krizi

Bilim, Kültür ve Spor Bakanlığına, Savunma Bakanı Amir Peretz'in kararıyla, Galib Macadele'nin atanması kararı İsrail'de krize neden oldu.

Ancak yine de İsrail Bakanlar Kurulu, geçen kasım ayında, Ophir Pines Paz’ın istifasıyla boşalan Bilim, Kültür ve Spor Bakanlığına, Savunma Bakanı Amir Peretz’in kararıyla, Galib Macadele’nin atanması kararının onaylanmasını, bugünkü toplantısında gündeme almadı. İsrail radyosu, Olmert’in Macadele’yi tebrik ettiğini ve atamanın çok yakında resmileşeceğini söylediğini bildirdi.

Atamayla ilgili olarak, İşçi Partisi’ndeki bazı Dürzi delegelerin Tel Aviv bölge mahkemesine yaptıkları itiraz da kabul edildi. Dürzi delegeler, Bakanlar Kurulu’na atamalarda, başkanın değil, partinin merkez kurulunun karar verme yetkisi bulunduğu gerekçesiyle itirazda bulunmuşlardı. Atamanın, bakanlar kurulunun yanı sıra İsrail parlamentosunda (Knesset) onaylanması gerekiyor.

Öte yandan, İsrail radyosu, Başbakan Olmert’e yakın kaynakların, Savunma Bakanı ve İşçi Partisi lideri Amir Peretz’i, Başbakan ile bu konuda bir istişarede bulunmadan atamayı yapmakla suçladıklarını bildirdi. Peretz’in, Olmert’e Çin gezisi öncesi bilgi sunduğunu kaydeden aynı kaynaklar, atamanın Başbakandan önce basına açıklandığı suçlamasını da dile getirdi. Ancak Olmert’in yardımcıları, bu konudaki iddiaların doğru olmadığını ve atamadan Başbakanın haberdar olduğunu belirttiler.

Peretz’in yardımcıları, Olmert’in atamanın onayını ertelemesine de tepki göstererek, bunu, İşçi Partisi başkanlık yarışında, eski Başbakanlardan Ehud Barak’a destek vermek olarak yorumladılar. Peretz’in, Macadele’nin atanmasının, parti ön seçimlerinde kendisine destek olarak geri döneceği beklentisinde olduğu, parti genel kuruluna kayıtların bu ayın 31’ine kadar dolacak olması nedeniyle atamaya, Arap delegelerin desteğini alabilmek açısından büyük önem verdiği de belirtiliyor. Atamaya en şiddetli tepki ise kabinenin sağ partilerinden İsrail Evimiz lideri ve stratejik tehditlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Avigdor Lieberman’dan gelmişti.

Lieberman, Peretz’in Lieberman’ı bakan olarak atadığını açıklamasının üzerinden 24 saat geçmeden, böyle bir atamanın “kabul edilemez” olduğunu belirtmişti. İşçi Partisi’ndeki bazı eleştirilere paralel olarak, atamanın genel başkanın seçileceği parti genel kurulu öncesindeki zamanlamasına dikkat çeken Lieberman, “Peretz, yapmaması gerekeni yaptı. Eğer Peretz, bu atamayı Ophir Pines Paz’ın istifasının hemen ardından yapsaydı anlardım” demişti.

Lieberman, “Galib Macadele ile benim hiçbir sorunum yok… Onun Arap olmasıyla da… Eğer atama, İsrailli Arapların durumunu düzeltmeyi amaçlasaydı gene anlaşılır olacaktı. Ancak bu atama, tümüyle Peretz’in siyasi konumunu güçlendirmeye yöneliktir” diye konuşmuştu. İsrail’de binlerce Dürzi, Müslüman ile Yahudi olmayanların orduda askerlik yaptıklarını hatırlatan Lieberman, “Benim itirazım, atamanın zamanlamasınadır” derken, yine de atamaya Bakanlar Kurulunda oylanması sırasında olumlu oy vereceğini de belirtmişti.