İsrail’de gençler seçimlere ilgisiz

İsrail'de yaklaşan seçimler öncesi siyasi arena hareketlenirken, seçmenler salı günü yapılacak seçimin hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini düşünüyor.

Ortadoğu’da Filistin seçimlerinin ardından bir başka hareketlilik de İsrail seçimleriyle yaşanıyor. Salı günü yapılacak parlamento seçimlerinin, İsrail’in hem komşularıyla özellikle Filistin’le olan ilişkilerinin, hem de iç siyasetteki kötü gidişin bundan sonraki seyrini belirleyeceği yorumları yapılıyor. İsrailliler ise, Filistin seçimlerinin Hamas’ın galibiyetiyle sonuçlanmasının ardından daha da önem kazanan İsrail seçimlerinin birşeyleri değiştireceğine inanmıyor.

Kudüs’ün Ben Yehuda caddesinde Cihan Haber Ajansı’na seçimle ilgili beklentilerini anlatan İsrailliler, Kadima Partisi lideri Ehud Olmert’in kazanacağına kesin gözüyle bakılan seçimlerin “kayda değer bir değişiklik yaratmayacağını” dile getirdi.

Seçimin kendisine heyecan vermediğini dile getiren İsrailli bir esnaf, yıllardır bir şeylerin değişmesini beklediklerini ama hala bir değişim yaşanmadığını ifade etti. Salı günü yapılacak seçimde oy kullanmayacağını belirten esnaf, İsrailli siyasetçileri eleştirerek, “Para alıyorlar ama çalışmıyorlar. İsrail’in önündeki engel Knesset (İsrail parlamentosu). Babalar gidiyor. Oğulları geliyor. Hep aynı kişiler” şeklinde konuştu.

İsrailli bir başka seçmen ise karar vermek için son dakikaya kadar bekleyeceğini ifade ederek, “İsraillilerin kafası karışık. Seçim öncesi pek çok vaat veriliyor. Ama bunların en fazla yüzde 10’u gerçekleşiyor.” dedi. Seçimlerden sonra yaşanacak gelişmelerin kimin başbakan olacağına bağlı olduğunu dile getiren İsrailli, “seçimler kayda değer bir değişim getirmeyecek” şeklinde konuştu.

İsrailli gençler de seçimin değişim getireceğine inanmıyor. Politikacılara güvenmediklerini ifade eden İsrailli bir genç, oy vermeye bile gerek olmadığını, “seçim sonuçlarını etkilemeyeceğini düşündüğü için sandık başına gitmenin gereksiz olduğunu” ifade etti. Oy kullanmayacağını belirten bir başka genç ise “siyasetten uzak durduğunu çünkü siyasetin kötü birşey olduğunu” söyledi.

31 partinin katılacağı İsrail seçimlerinde kararsızların önemli rol oynaması bekleniyor. 120 sandalyeli İsrail parlamentosunda,henüz kime oy vereceğini belirlememiş görünen seçmenlerin, mecliste önemli bir parti grubu oluşturabilecek orana sahip olduğu belirtiliyor.