İsrail’de ilk Müslüman bakan görevde

İsrail tarihinin ilk Müslüman Arap bakanı İşçi Partili Ralib Macadele'nin ataması İsrail kabinesi tarafından onaylandı.

Atamanın belli olduğu günden bu yana tepki gösteren Stratejik Tehditlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve aşırı sağ İsrail Evimiz partisinin lideri Avigdor Lieberman oylamada karşı oy kullandı ve onaya itiraz etti.

Ralib Macadele, kabinede “devlet bakanı” olarak görev yapacak.

Macadele, Avidor Lieberman’ın Başbakan Yardımcısı olarak atanmasına, partisinin de koalisyona katılmasına itiraz ederek, hükümetten istifa eden Bilim, Kültür ve Spor Bakanı Ophir Pines-Paz’ın yerini almak üzere, İşçi Partisi lideri Amir Peretz tarafından seçilmişti.

Macadele’nin gelecek haftalarda Olmert’in kabinede yapması beklenen değişiklikler çerçevesinde, Sosyal Güvenlik ya da beklendiği gibi Bilim, Kültür ve Spor Bakanlığına getirilebileceği söyleniyor.

Savunma Bakanı Amir Peretz, atamanın onayından sonra yaptığı açıklamada, bunu bölgede barışa doğru önemli ve tarihi bir adım olarak niteledi.

Lieberman ise atamaya itirazının, Macadele’den kaynaklanmadığını, bu atamanın başkanlık yarışında Amir Peretz’in çıkarlarına hizmet ettiği gerekçesiyle karşı olduğunu tekrarladı. Lieberman, Amir Peretz’i, savunma bakanlığında yetersiz olduğu gerekçesiyle istifaya da çağırdı.

Atamanın onaylanması, İşçi Partili milletvekillerince de memnuniyetle karşılandı. Nadya Hilu, İsrail’in Arap vatandaşlarının eşitliği için bir adım daha atıldığını belirtti.

İşçi Partisinin meclis grubu başkanı Yoram Marciano da atamadan dolayı hükümeti kutladı ve bu tarihi adımın, İsrail’in Arap ve Yahudi toplumları arasında ortaklık ve kardeşliği geliştireceğini ifade etti. Marciano, atamanın “ırkçı açıklamalarına karşı” Lieberman ve partisinin üyelerine anlamlı bir yanıt olduğunu da belirtti.

Peretz’in, Macadele’yi yeni bakan olarak seçtiğinin belli olmasından sonra toplanan İsrail kabinesi, iki hafta önce Macadele’nin atamasını gündeme almamış; buna Başbakan Ehud Olmert ile Savunma Bakanı Amir Peretz arasında atamayla ilgili karşılıklı görüş alışverişinin yapılmaması gerekçe gösterilmişti. Ancak daha sonra Olmert de İsrail kabinesinde Müslüman Arap bir bakan bulunmasının zamanının geldiğini söylemişti.

Yeni Müslüman Arap bakan Ralib Macadele, 1953 İsrail Baka El Garbiyye doğumlu; evli ve 4 çocuk babası. Macadele, İsrail parlamentosunun İçişleri ve Çevre Komisyonunun başkanıydı, aynı zamanda parlamentodaki Bilim ve Teknoloji, Yabancı İşçiler, Çalışma, Sağlık komisyonlarının da üyeliğini yapıyordu.

İsrail parlamentosunun Arap kökenli milletvekilleri, daha önce bakan yardımcılığı, Knesset başkan yardımcılığı gibi görevlerde bulunmuşlardı. İsrail hükümetinin, Salih Tarif gibi kısa süreli görev yapan Dürzi bakanları da olmasına rağmen, bugüne dek hiçbir Müslüman Arap bakan olmamıştı.