İsrail’de vatandaşlık testi gündemde

İsrail'de vatandaşlığa geçme başvurusu yapmış Yahudi olmayan göçmenler için vatandaşlık testi yapılması gündemde.

Yahudi olmayan göçmenlerin vatandaşlığa kabul edilmesi için İsrail toplumu, tarihi, hükümeti, vatandaşlık hak ve sorumlulukları alanlarında test yapılması gündemde. Bu testi geçen göçmenler develt töreni ile İsrail vatandaşlığına alınacak.

Yediot Ahronot gazetesindeki habere göre, İsrail İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus İdaresi Başkanı Sasi Katzir, Yahudi olmayan göçmenlerin İsrail vatandaşlığına alınması için yeni program oluşturacak bir komite kurulması talimatı verdi.

Gazete, son yıllarda İsrail’in dışarıdan göçte artış yaşadığını ve bunun da İçişleri Bakanlığı’nı, göçmenlerin vatandaşlığa geçirilmesi prosedürünü zorlaştırmaya ittiğini ve prosedürlerin ABD, İngiltere ve Hollanda gibi ülkelere yaklaştırıldığını ifade etti.

İsrail’de mevcut yasaya göre, vatandaş olmak isteyen göçmenlerin, İbranice olarak İsrail devletine bağlılıklarını ilan etmeleri yeterli oluyor.

Gazeteye konuşan, Nüfus İdaresi Başkanı Katzir de Batılı ülkelerde vatandaşlık yasalarını daha sıkı tutulduğunu, vatandaşlığa geçmenin sadece İsrail’de yarım dakikada tamamlandığını belirtti.

Katzir, vatandaşlığa geçenlerin İsrail hakkında hiçbir şey bilmediklerini ancak bundan sonra İsrail toplumu, tarihi, yönetimi, vatandaşlık hakları ve sorumluluları konularında belli başlı şeylerin bilinmesi gerektiğini kaydetti.

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden Dora Shwartz da vatandaşlığa geçme töreninin artık devlet töreni şeklinde yapılmasının planlandığını açıkladı.