İsrail’e füze fırlattık!

Dün İsrail'in Gazze'de 10 Filistinliyi katletmesinin ardından 16 aydır süren ateşkesi bozma kararı alan Hamas, İsrail'e füze fırlattığını açıkladı.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları’ndan bir sözcü bugün yaptığı açıklamada İsrail’e füze fırlattıklarını ve bunun sadece bir başlangıç olduğunu söyledi. Sözcü saldırının “İsrail’in sivil katliamına bir cevap” niteliğinde olduğunu ifade etti.

Hamas’ın askeri kanadı, İsrail’in dünkü saldırılarının ardından bu ülkeye yönelik saldırılara yeniden başlayacağını açıklamıştı. Saldırıyı üstlenmeyen İsrail ise olayı soruşturacağını duyurmuştu.

Gazze’nin güneyinde gece yarısı düzenlediği hava saldırısında Filistin Halk Direniş Komiteleri lideri Cemal Ebu Samhedana ile 3 komite üyesini öldüren İsrail, bölgenin kuzeyinde Akdeniz kıyılarını da top ateşine tutmuştu. Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki sahilleri top ateşine tutan İsrail donanması en az 2’si çocuk 7 Filistinliyi öldürdü.

İsrail tarafı ise “masum insanların bulunduğu bölgelere saldırı düzenlemediklerini iddia ediyor. İsrail ordusundan Tümgeneral Yoav Galant, basın mensuplarına yaptığı açıklamada “iki ihtimal üzerinde durduklarını” belirterek “Saldırının ya yanlış hedefe yapıldığını ya da kendilerinin dahil olmadığı başka bir saldırı gerçekleştirildiğini” ifade etti.