İsrail’i çılgına döndüren Türk bayrakları

İsrailliler bağımsızlık gününü kutlarken Filistinliler de felaket gününü protesto etmek için bir araya geldi.

Dün İsrail’de İsrailliler bağımsızlık gününü kutlarken Filistinliler de ‘nakba’ yani felaket gününü protesto etmek için bir araya geldi.

YNET NEWS: Felaket günü protestosuna Türk bayrakları damga vurdu
İsrailler dün ülkelerinin bağımsızlığının 62’nci yıldönümünü kutlarken, Filistinliler “nakba” yani felaket dedikleri bu günü protesto etmek için bir araya geldi. Protestocuların ellerindeki Filistin bayraklarının yanı sıra Türk bayrakları dikkat çekti.

Aralarında gençlerin ve çocukların olduğu yüzlerce insan Miska köyü yıkıntıları üzerinde yürüyüş yaptı. Yerinden Edilenler Konseyi Başkanı Avukat Wakim Wakim, “Nakba’yı reddetmek Holokost’u reddetmekle eş değerdir” dedi.

Nakba günü İsrailli Araplar için ülkenin genelindeki 531 köydeki evlerinden atılmalarını temsil ediyor. Şu an İsrail’de 300 bin, dünyanın diğer yerlerinde ise 4 milyon Filistinli yerinden edilmiş insan yaşıyor. Her yıl protestolar için bu 531 köyden biri seçiliyor. Bu Filistinlilerin topraklarına geri dönüş hakkı bugün İsrail-Filistin barış müzakerelerinin önünü tıkayan en önemli maddelerden biri.