İsrail’in ‘Dökme Kurşun operasyonu’ örtbas mı ediliyor?

ABD'nin, savaş suçlarının soruşturulmaması için BM'de kapalı kapılar ardında birçok girişimde bulunduğu ortaya çıktı.

ABD yönetiminin, İsrail'in 2008 sonunda Gazze'ye düzenlediği Dökme Kurşun operasyonu sırasında işlediği savaş suçlarını soruşturulmaması için BM nezdinde gizli ve yoğun temaslarda bulunduğu ortaya çıktı.

Foreign Policy dergisinin yayımladığı ve ABD'nin BM nezdindeki temsilcisi Susan Rice'in temaslarına ilişkin ayrıntıların yer aldığı belgeler, Obama yönetiminin, BM'deki bütün ağırlığını nasıl İsrail'den yana kullandığını da gözler önüne seriyor. Belgelere göre Rice, 4 Mayıs 2009'da BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile üç defa görüşerek, onu, Dökme Kurşun'la ilgili tahkikatın genişletilmemesi konusunda “ikna etti.”

“Goldstone engellenecek” sözü

Belgeler, Rice'ın Uluslararası Ceza Mahkemesi Başkanı Sang-Hyun Song'u da zımnen tehdit ederek, İsrail'in savaş suçlarına dair soruşturmanın, kurumun ABD nezindeki itibarını zedeleyeceği uyarısında bulunduğunu da ortaya koydu. Wikileaks belgelerine göre 21 Ekim 2009'da Tel Aviv'deİsrailDışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile görüşen Rice, Washington'ın, Goldstone raporunun etkisinin zayıflatılması için “elinden gelen her şeyi yaptığını” ileterek, BM Güvenlik Konseyi'nin bu konuda karar almasını engelleyeceklerine de emin olduğunu aktardı. Foreign Policy, belgelerin, ABD ile İsrail'in, BM'deki çok hassas karar süreçleri üzerindeki etkisini de gözler önüne serdiğine işaret ederken, elde edilen bilgilerin, BM'nin “bağımsız” olduğu söylenen soruşturma kararları ve süreçlerinin de sorgulanır hale geldiği yorumunda bulundu.

STAR GAZETESİ