İsrail’in operasyonunda birçok kişi yaralandı

İsrail tanklarının, Han Yunus ile Refah arasındaki El Fukhari köyü bölgesinde sabah bir eve açtığı ateşte ağır yaralanan bir Gazzeli, hastanede yaşamını yitirdi, birçok kişi de yaralandı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, sabahtan bu yana tanklar eşliğinde son dönemin en büyük operasyonlarından birini gerçekleştiren İsrail ordusu askerleri ile militanlar arasındaki çatışmalar sürüyor.

Muhammed Ebu Mustafa (25) adlı ölen kişinin, Halk Direniş Komiteleri’nin askeri kanadı Nasır Selahaddin Tugayları’nın bir üyesi olduğu belirtildi.

Görgü tanıkları, El Fukari Belediyesi yakınında, uçaklardan atılan bir füzenin isabet ettiği araçta bulunan 3 kişinin de öldüğünü bildirdiler.

Filistin Sağlık Bakanlığı İlkyardım Bölümü Başkanı Muaviye Hasaneyn ise ambülansların, vurulan aracın bulunduğu bölgeye yoğun tank ateşi nedeniyle giremediklerini, bu nedenle ölü ve yaralıların henüz bulundukları bölgeden alınamadıklarını söyledi.

Filistin Televizyonu’nun yayınladığı operasyon görüntülerinde, yerlerde yatan ölü ve yaralıların ambülanslarla değil, ancak bölgedeki vatandaş ve diğer militanlarca ateş altından çekilmeye çalışıldığı gözlendi.

Han Yunus’taki Nasır Hastanesi’ne getirilen yaralıların kimilerinin durumlarının ağır olduğu, kimi organlarının tümüyle kopmuş ve yoğun bakım ünitelerinde bulundukları da kaydediliyor.

Sabahın erken saatlerinde İsrail uçaklarının Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanun’da bir grup militanın üzerine ateş açması sonucunda da bir İslami Cihad militanı ölmüştü. Böylece, bugün Gazze’de ölenlerin toplam sayısı 8’e ulaştı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği operasyonun, barış görüşmelerinin başlamasının hemen öncesinde yapılmasına dikkati çekerek, bunu barış görüşmelerini bozmayı amaçlayan, caniyane bir hareket olarak niteledi.

Rudeyda, İsrail’in yarın başlaması öngörülen nihai statü görüşmelerini engellemek istediğine inandığını belirterek, İsrail’in saldırılarını sürdürme, hedefli cinayetler ve yerleşimlerdeki genişleme çalışmalarını sürdürmesindeki ısrarlı tutumunun, bu inancı güçlendirdiğini bildirdi.

Rudeyna, İsrail’in, birçok cephede birden, görüşmelerin başlaması öncesi engeller çıkarttığını dile getirerek, başta ABD olmak üzere uluslararası toplumu barış sürecini korumak üzere devreye girmeye çağırdı. Rudeyna, “Aksi takdirde çok geç olacak” dedi.