İsrail’in hava saldırıları sürüyor

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye'nin ateşkes önerisini reddeden İsrail, Gazze Şeridi'nde hava saldırıları düzenlemeye devam ediyor.

İsmail Heniyye, İsrail’in askerî müdahaleyi dudruması halinde kaçırılan askerle ilgili krizin çözüleceğini açıklamıştı. Fakat İsrail Radyosu’na açıklama yapan İsrail Adalet Bakanı Haim Ramon “Operasyon, karşı taraftan birileri ayılana kadar sürecek” dedi. İsrail Güney Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yoav Galant da yakın zamanda başka bölgelerde de operasyon başlatacaklarını ifade ederek, Gazze’deki işgalin gerekirse bir ya da iki ay daha süreceğini söyledi.

İsrail’in dün düzenlediği saldırıda aralarında 5 yaşındaki bir kız çocuğunun da olduğu 7 Filistinli öldü. İsrail’in 28 Haziran’da başlattığı operasyonda 50 kadar Filistinli ile bir İsrail askeri hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler’in bölgenin kırılgan altyapısını hedef almayı durdurmasını istediği, İsrail Gazze’nin kuzeyindeki bir köprüyü de bombaladı. İsrail, köprüyü bölgeden roket saldırıların düzenleyen Filistinlilerin hareket kabiliyetini sınırlandırmak amacıyla vurduğunu savundu. Son saldırıda, İsrail’in Sderot kasabasında bir caddeye düşen Kassam roketi, bir kişinin yaralanmasına neden oldu. Saldırıyı Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları üstlendi.