‘Issizligi önlemek için elimizde mucize ve reçete yok’

ZONGULDAK - Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Murat Basesgioglu, ülkenin en önemli sorunlarinin basinda issizlik geldigini belirterek, "Hükümet olarak issizligin azaltilmasi konusunda büyük gayretler içerisindeyiz.

Hazir bir reçete yok” dedi. Bakan Basesgioglu, kursiyerlere sertifikalarini verdikten sonra sahneden inerken, sahnenin kenarina takilan pantolonu yirtildi. Bir süre programi böyle takip eden Bakan, daha sonra takim elbisesini degistirdi. Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Murat Basesgioglu, Iskur’un Aktif Is Gücü Programlari Yeni Firsatlar Programi Hibe Plani kapsaminda uygulamaya konulan “Tarimda Istihdami Gelistirme Projesi” belge ve ödül törenine katilmak üzere Zonguldak’a geldi. Zonguldak’in Bakacakkadi Beldesi’ndeki 100’üncü Yil Atatürk Hizmet Köyü’nde düzenlenen törende konusan Bakan Basesgioglu, ülke genelinde 50 bin kisi 50 bin kisiyi egittiklerini söyledi.
Türkiye’de yilda 750 bin gencin isgücü piyasasina girdigini ve bunlardan sadece 50 bininin devlet kapisinda is buldugunu söyleyen Bakan Basesgioglu, “Bizde girisimcilik olgusu pek gelismemistir. Hepimiz çekiniriz. Serbest bir is yapmaktan çekiniriz. Onun için de hepimiz devamli olarak devlet kapisinda saglam bir kadrolu ise girmeyi arzu ederiz. Açikçasi bizim milli egitim sistemimiz de devlete memur yetistirme üzerine kurgulanmistir. Simdi girisimcilik denen kendi isini kendi yapabilen mütesebbis insanlarin ekonomiye katkilari daha büyük oluyor. Çünkü artik devletin istihdam kapisi olma imkani sinirli. Bütün imkanlarimizi ne kadar zorlarsak zorlayalim yilda 50 bin gencimizin ancak devlet kapisinda istihdamini saglayabiliyoruz. Oysa Türkiye’de her yil 750 bin gencimiz okulunu, askerligini bitirmis ‘ben is ariyorum’ diyerek is gücü piyasasina giriyor. Devletimiz ancak bunun 50 binine karsilik verebiliyor, geri kalani özel sektörü ile kendi isini yapan olmak durumunda” dedi.

Avrupa Birligi fonlarindan 50 milyon Avro’luk hiye kaynakla ülke genelinde 245 proje uygulamaya koyduklarini belirten Basesgioglu, “Biz Is-Kur olarak Avrupa Birligi fonlarindan toplam 50 milyon Avro’luk hibe kaynak elde ettik. Bu kaynakla Türkiye genelinde 245 proje baslattik. Bu 245 proje içinde yaklasik 50 bin vatandasimiz bu proje kapsaminda egitildi ve hepsi sertifika aldi. Aslinda bu projeler daha fazlaydi. 1400 projeden ancak 245 projeye imkan saglayabildik” diye konustu.

Bakan Basesgioglu, issizligin ülkenin en önemli sorunlarindan bir tanesi oldugunu ifane ederek, “Hepimiz biliyoruzki issizlik hükümetimizin devletimizin hepimizin karsisinda duran önemli bir sorun. Bu bugünün sorunu degil. Ekonomimizde yasadigimiz krizler sonucu birikim haline gelmis, temelde hem ekonomik hem sosyal bir sorun. Çünkü issizlik sadece belli bir gelirden yoksunluk anlamina gelmiyor. Issiz bir insan hayatla baglari zayiflamis insan demektir. Toplumdan dislanma riski fazla olan insan demektir. Hükümet olarak issizligin azaltilmasi konusunda büyük gayretler içerisindeyiz. Issizligi biran evvel biçak gibi kesmek için elde bir mucize yok. Hazir bir reçete yok” dedi.