İşsizlik yapısal sorun haline geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, işsizliğin şu anda Türkiye'nin en büyük sorunu haline geldiğini söyledi.

Ceyhan’da partisinin ilçe başkanlığı kongresine katılan Başesgioğlu, “İşsizlik vatandaşın kusuru değildir. Hükümetimiz işsizliğin azaltılması için elinden gelen gayreti gösteriyor. Maalesef ülkemizde yaşanan ekonomik krizler işsizliği yapısal sorun haline getirmiştir. 2001 krizlerinde işsizlik yüzde 6-7 iken şu anda yüzde 10.5 olmuştur. Hedefimiz bu oranı yüzde 10’ların altına çekmektir.” dedi.

Tarım alanında iş istihdamının yüzde 33’den yüzde 28’e gerilediğini de ifade eden Bakan Başesgioğlu, hiçbir ülkede tarımda bu kadar yüksek oran olmadığını da belirterek tarımın modernleştirilmesinden yana olduklarını anlattı.

Gecelik 500, bin 500’e varan faizlerden ülkeyi kurtardıklarını, siyasi ve ekonomik istikrarın yakalandığını anlatan Başesgioğlu, halkın kendilerine büyük teveccüh göstererek aldıkları emaneti bozmaya çalışanları, “metanet ve sabırla mücadele ederek yeneceklerini” söyledi.

Çalışanların kangren haline gelen nema ödemelerini 8.2 katrilyon ödeyerek çözdüklerini de hatırlatan Başesgioğlu, SSK, Bağ-Kur emeklilerinin en düşük maaşının 450 YTL olduğunu kaydetti. Başesgioğlu, bu paranın da yetersiz olduğunu ancak hazine ve maliyenin de durumunu düşündüklerini belirtti.

TBMM’de yasa olarak bekleyen tek emeklilik sisteminin yürürlüğe geçmesiyle herkesin adil ve eşit bir şekilde emekli edileceğini açıklayan Başesgioglu, şunları söyledi: “Bugünden emeklilik sistemine disiplin ve çare gelmezse, 10 yıl sonra Avrupa’da olduğu gibi emeklilik sistemi çöker. Sosyal Güvenlik Reformu yapma gayreti içindeyiz. Bütün vatandaşlar genel sağlık sigortası kapsamına girecek. Doğumundan 18 yaşına kadar genel sağlık kapsamında olacak. Bağ-Kur ve SSK Bölge Müdürlükleri artık olmayacak. Sosyal Güvenlik Merkezleri kurulacak. İlçelere kadar yayılacak. Hükümet olarak hizmeti vatandaşın ayağına götürmek istiyoruz. Eskiden SSK’lılar Türkiye genelinde 300 eczaneden ilaç alıyordu. Bugün 20 bin eczane ile SSK anlaşma yaptı. İlaçları gönül rahatlığıyla alıyorlar. Aradaki farkı da kaldırdık.”

“CEYHAN TÜRKİYE’NİN GÖZBEBEĞİ”

Başesgioğlu, kuzeyden, güneye, doğudan batıya Türkiye’nin enerji koridoru olduğunu Ceyhan’ın da enerji konusunda Türkiye’nin gözbebeği haline geldiğini belirtti. Başesgioğlu, “Ceyhan stratejik bir merkezdir. Petrol boru hatlarıyla, serbest bölgesiyle geleceği çok iyi olacaktır. Geleceğimizi yeni oluşacak trende göre hazırlamalıyız. ” diye konuştu.

“İÇ BORÇ 331 KATRİLYON”

Başesgioğlu, Türkiye’nin 2005 yılında sosyal güvenlik harcamasının 58 katrilyon lira olduğunu belirterek, “Popülist uygulama yapmıyoruz. Hem hazineyi, hem maliyenin yapısını da gözetiyoruz. İç borcumuz şu anda 331 katrilyon liradır. Borç stoğunda 1 puanlık faiz yükselmesi, 3 katrilyon yük getirir. Bu parayı bizim çocuklarımız ödeyecek. Borç stoğunu azaltmak hükümetin öncelikli görevidir. Yatırıma, emekli aylıklarına imkan verir. Popülizme kaçmadan her şeyi yerli yerine oturtmamız gerekir. ” dedi.

“İSTİKRARI BOZMA ÇALIŞMALARINA KARŞI UYANIK OLUNMALI”

Seçim ve istikrarı bozma çabalarına karşı uyanık olunması ve tezgaha gelinmemesi gerektiğini söyleyen Başesgioğlu, şöyle devam etti: “Bu istikrarı bu muhabbeti bozma adına, seçim menzili yaklaştıkca bazı gayretler olacaktır. Bu daha da artarabilir. Hiçbirimizi söyleyenen yapılanlar, esas hedefimizden uzaklaştırmaması gerekir. Türkiye’yi lüzumsuz kargaşalara kaoslara sokulmaması gerekir. Türkiye sadece iç kendi dinamikleriyle değil, bulunduğu coğrafi özellikleriyle dünyayı etkileyecek yerde. Ortadoğu’da, Kafkaslar’da, Balkanlar’da huzur ve barış olacaksa bunun anahtarı Türkiye’den geçiyor. Bunu bildikleri için bu büyük ülkeyi zaafa uğratmak istiyorlar. Aramızda ayrım, suni fitne ve fesatlarla birbirlerimize düşürmek istiyor. Bu tezgaha düşmeyeceğiz. Bu ülkede yaşayan herkes birinci sınıf insandır. Kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur. Kimsenin gücü ülkemizi bölmeye parçalamaya yetmeyecektir. Biz de Türkiye’nin bu hassasiyetlerine sahip çıkalım.”