İstanbul 2010 Kültür Başkenti etkinlikleri

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle gerçekleşen ''Dünya Kuklası İstanbul'da'' etkinlikler dizisi, 21 Martta ''Dünya Kukla Günü''nde başlayacak kentte renkli anlar yaşatacak.

”Dünya Kukla Günü” kutlamaları ve Cengiz Özek’in sanat yönetmenliğindeki mini festivalin açılışı, 21 Martta Garajistanbul’da Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği İkinci Başkanı Annetta Dabs’ın 2010 yılı ”Dünya Kukla Günü Bildirisini” okumasıyla başlayacak.

Hollanda’nın seçkin kukla gruplarından Duda Paiva Company, açılış gününe özel video, dans, kukla ve aktörü kullanarak karışık teknikte yorumladığı ”Morningstar/Sabah Yıldızı” adlı gösteriyi sunacak.

2009 yılında UNESCO tarafından Karagöz’ün sözlü kültür mirasına kabul edilmesi onuruna yaşayan 3 Karagöz ustası Tacettin Diker, Orhan Kurt ve Metin Özlen’e festival açılışında birer plaket takdim edilecek.

Asian Theatre Puppet işbirliğiyle Taiwan Puppet Museum koleksiyonundan bir seçkiyi seyirciyle buluşturacak ”Kuklanın Yüzü” sergisi, İstanbul Metrosu Taksim İstasyonu yürüyen yol noktasında, Cengiz Özek’in özel koleksiyonuna ait dünya kuklasından örnekler sunan bir seçkiden oluşan ”Kuklanın Bedeni” isimli sergi Kukla İstanbul’da açılacak. Sergiler, 21 Mart–16 Mayıs tarihleri arasında izlenebilecek.

”Dünya Kukla Günü” kutlamaları için İstanbul’a gelecek Polonyalı grup Tadeuzs Wierzbicki’ye ait kuklaların sergileneceği ”Gölge/Mask” isimli sergi, 22-26 Mart tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde görülebilecek.

Etkinlikler kapsamında Muhsin Ertuğrul Sahnesi, 22 Martta Tacettin Diker’in sahneye koyduğu ”Çifte Cadılar” kukla gösterisi, 23 Martta sanatçı Orhan Kurt’un sahnelediği ”Kayık” kukla gösterisi, 25 Martta sanatçı Metin Özlen imzası taşıyan ”Ferhat ile Şirin” kukla gösterisine ev sahipliği yapacak. Gösteriler, ücretsiz izlenebilecek.

-”KASSAS” 19-20 MARTTA-

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenen ve Garajistanbul tarafından hayata geçirilen İstanpoli projesinin ilk oyunu ”Kassas”, yarın, 19 ve 20 Martta Garajistanbul’da sahnelenecek. Mustafa ve Özül Avkıran’ın sanat yönetmenliğini üstlendiği gösteri, sokak satıcılarını sahneye taşıyor.

Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliğinin, dans ve müzik eğitimini İstanbul’un sosyal ve ekonomik açıdan sıkıntılı bölgelerinde faaliyet ve aktivite yapma zorluğu çeken gençlere ulaştırmayı hedefleyen eğitim ve gösteri projesi ”7 Bölgeden 7 Tepeye” kapsamındaki ”Türkü’den Dans’a” gösterileri, 22 Martta Güngören Belediyesi Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde başlayacak.

-”3B BİLGİSAYAR CANLANDIRMA”-

Kent Kültürü Yönetmenliği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Programı ve Yönetimi Biriminin ortaklaşa düzenlediği ”Yerel Yönetimler İçin Kültür Yönetimi Profesyonel Formasyon Programı” sertifika töreni, 19 Martta Sepetçiler Kasrı’nda yapılacak.

Program kapsamında Görgün Taner, Faruk Pekin, Asu Aksoy, Zeynep Enlil, Fırat Kasapoğlu ve Fikret Toksöz gibi uzman isimlerden aldıkları eğitimi başarı ile tamamlayan yerel yönetimlerin çeşitli kademelerinden 26 kültür yöneticisi sertifikalarını alacak.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi ortaklığıyla hayata geçirilen Berat İlk’in ”Canlandıranlar Yetenek Kampı”nın 20 Martta Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek atölye çalışmasında Turgut Akaçık konukluğuyla ”3B Bilgisayar Canlandırma” konusu işlenecek.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın sponsorluğunda İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İstanbul Arkeoloji Müzelerince yayına hazırlanan ”İstanbul Arkeoloji Müzeleri 1. Marmaray–Metro Kurtarma Kazıları Sempozyumu Bildiriler Kitabı”, 22 Martta Alay Köşkü’nde tanıtılacak.

-MOSKOVA HAZİNELERİ TOPKAPI SARAYI’NDA-

”Moskova Kremlin Sarayı Hazineleri Topkapı Sarayı’nda” sergisi, Osmanlı İmparatorluğu’nun sahip olduğu 600 yıllık tarihin yaklaşık 400 yılında yönetim merkezi olan Topkapı Sarayı’nda hafta boyunca görülebilecek.

16 ve 17. yüzyıllara ait eserlerden oluşan sergide, çarların, devlet başkanı, ordu başkomutanı olarak kullandıkları objeler, saray törenlerinde, özel hayatlarında ve dini törenlerde kullanılan yaklaşık 100 seçkin eserin yer alacağı serginin açılışı, Türk ve Rus siyasi temsilcilerinin yanı sıra kültür ve sanat camiasının önde gelen isimlerini bir araya getirecek.

Sergide, Moskova Kremlin Sarayı Müzesi koleksiyonundan, Rus çarlarının hazinesinde bulunan ve Kremlin katedrallerini, Moskova saraylarının kabul salonlarını ya da özel dairelerini süsleyen olağanüstü görkemli altın ve gümüş eşyalar, inci ve değerli taşlarla bezeli giysiler ve din adamı cübbeleri yer alacak.

Sanatseverleri, dünya tarihine yön veren kararların alındığı iki sarayın büyük buluşmasına şahit olmaya ve Topkapı Sarayı’nı yeniden keşfetmeye davet eden sergide, Rus Devleti ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki diplomatik ve ticari ilişkiler sürecinde Moskova’ya gönderilen at koşumları, mücevherler, lüks dokumalar ve Çar’a ait hükümdarlık simgeleri de sergilenecek.

Fransız Kültür Merkezi’nin, Semaver Kumpanya ve Theatre Cristal iş birliğiyle İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamındaki Çılgın Sanat (Arts en Folies) Festivali çerçevesinde gerçekleştirdiği ”Çılgın Sanat Festivali: Anatomia Metamorphosis” sergisi, 20 Marta kadar izlenebilecek.

Fransız Kültür Merkezi’nin Paris’te bulunan ABCD koleksiyonundan seçilen ”Art Brut” eserlerini Türkiye’de ilk kez sergileyeceği sergi, Anna Zemankova ve Lubos Plny’nin yapıtlarından oluşuyor.

-TAŞINABİLİR SANAT SERGİLERİ-

Görsel Sanatlar Yönetmenliği tarafından 2008 yılında başlatılan ”Taşınabilir Sanat” sergi ve etkinlikler dizisi kapsamında Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde açılan ”Taşınabilir Sanat: Şu Anda Buradasınız” sergisi, 20 Martta sona erecek.

Küratörlüğünü Antiseri Grubu tarafından gerçekleştirilen sergi, Hakan Cingöz, Sibel Diker, Gökçe Er, Feryal Özen, PET05, Ilgın Seymen, Gökçe Sezen, İrem Tok ve Zafer Uçuncu ve Özlem Uzun’un, haritası sürekli değişen ve bu nedenle bireyin içerisinde yolunu bulması, kendini konumlandırması gittikçe güçleşen İstanbul üzerine yaptıkları üretimlerini bir araya getiriyor.

”Taşınabilir Sanat”ın ”Amber Seçkisi”, Ümraniye Atakent Kültür Merkezi’nde hafta boyunca ziyaret edilebilecek. Küratörlüğünü Ekmel Ertan’ın yaptığı ”Amber Seçkisi”, bugüne kadar ”Amber Festival” kapsamında işleri sergilenen Ali Miharbi, Ekmel Ertan, Luca Feril ve BİS, Mahir Yavuz ve Ebru Kurbak, Nagehan Kural ve Selin Özçelik’in sanat ve teknolojiyi buluşturan çalışmalarından oluşuyor.

”Taşınabilir Sanat”ın ”Çok Güzel” sergisi, 31 Marta kadar Büyükçekmece Kültürpark Kervansaray’da görülebilecek. Küratörlüğünü Fatih Balcı’nın yaptığı sergi, Coşkun Sami, Denizhan Özer, Fatih Balcı, Gül Ilgaz, Güler Güngör, Hülya Küpçüoğlu, Kurucu Koçanoğlu, Maria Sezer, Mehmet Kavukçu, Nazan Azeri, Selahattin Yıldırım, Serpil Kapar, Sibel Balcı, Şakir Gökçebağ ve Şinasi Güneş’in yakın dönem çalışmalarından oluşuyor.

-DEVAM EDEN SERGİLER-

İstanbul Brüksel Ofisi’nde ”Türk Mimarlığı Şimdi: 7 Tepenin 7 Mimarı” adlı sergi, 21 Martta sona erecek.

”Klasik Türk Sanatlarında 15 Seminer 15 Sergi” etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve hat sanatını konu alan ikinci sergi ”Bir İstanbul Sanatı: Hüsn-i Hat”, Ümraniye’de Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde 31 Marta kadar görülebilecek.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti sürecindeki farklı disiplinlerdeki projeler için hizmet vermesi adına Fatih Belediyesi tarafından İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Görsel Sanatlar Yönetmenliğine tahsis edilen Kadırga Sanat Üretim Merkezi, 31 Marta kadar Kadırga ve Tevfik Kut ilköğretim okullarından 8-12 yaş arası 75 öğrencinin ”Şipşak Benim Gözlerimle Bak” adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak.

Milli Reasürans Sanat Galerisi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın ana sponsorluğunda ve Buildist destekleriyle Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından organize edilen ”Avrupa ve Asya-Pasifik Ülkelerindeki Yeni Mimarlık Trendleri” sergisine 10 Nisana kadar ev sahipliği yapacak. Küratörlüğünü Sir Peter Cook ile Toyo Ito yaptığı sergide, Avrupa’dan 8, Asya-Pasifik ülkelerinden 7 olmak üzere toplam 15 mimarlık ofisinin projeleri bir arada sunuluyor. Sergide, Türkiye’den Han Tümertekin’in bir yapıtı da yer alıyor.

Bu arada ”Yüzde 100 Ekolojik Pazarın Geliştirilmesi ve Tüketici Bilinçlendirme” çalışmaları kapsamında her cumartesi günü Feriköy’de ekolojik pazar kuruluyor.

Esenler Belediyesi sınırları içerisinde yaşayanlara kentlilik bilinci ve kente aidiyet duygusunu kazandırmayı amaçlayan ”Esenler 2010’a 100 Bin Kişi ile Katılıyor: Bilinç Eğitim ve Kültür Etkinlikleri” projesi kapsamında 19 ve 20 Martta çeşitli etkinlikler düzenlenecek.