‘İstanbul 2025’e kadar susuz kalmayacak’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da 2025 yılına kadar su sıkıntısı yaşanmayacağını söyledi.

Dünya Su Forumu’nun birinci kademe toplantısına katılmak üzere Paris’e giden Başkan Kadir Topbaş, hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Topbaş, Dünya Su Forumu’nun gelecek yıl Meksika’da yapılacağını ifade ederek, “Forumda 20 binin üzerinde katılımcı Dünyadaki su kaynaklarının değerlendirilmesi ve geleceğin su problemlerini gözden geçiren bir çalışma yapacak. Biz de Paris’te forumun 2009’da İstanbul’da yapılması için sunum gerçekleştireceğiz. İstanbul’un başta NATO Zirvesi olmak üzere çok sayıda kongreye ev sahipliği yaptığını ve bu platformda önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayacağız” dedi.
Kadir Topbaş, İstanbul’da gelecekte bir su sorunu yaşanıp yaşanmayacağı yönündeki soruya, “Çok şükür şu andaki göstergelerde 2025’i aşıyoruz. Zaten 2040 yıllarına göre planlar var” cevabını verdi. Özellikle su havzalarını tehdit altından kurtarmaya ve müdahale etmeye çalıştıklarına dikkat çeken Topbaş, “Üç ayda bir uydu takibimiz de var. Yanlış yapılanmaya devam eden noktalar ki, olursa mutlaka yıkımlar yapıyoruz. Şu ana kadar yıktığımız sayı oldukça fazla. Bugüne kadar olan dönemlerden oldukça yüksek. Şu anda geçmişteki kadar çarpık yapılanma olmadığını gözlüyoruz. Bu da sevindiricidir” diye devam etti.

“İSTANBUL YAĞIŞ TEHDİDİNDEN KURTULDU”

Kadir Topbaş, barajların doluluk oranının şu anda iyi olduğunu belirterek, geçen yıl İSKİ Genel Müdürü’nü endişelendiren durumun şu anda söz konusu olmadığını anlattı. Topbaş, insanoğlunun dünyadaki kaynakları mutlaka idareli ve dikkatli kullanması gerektiğine işaret ederek, “Altını çizerek söylüyorum; İstanbul’da su problemi yok, rezervleri yeterli” şeklinde konuştu.

İstanbul’un artık yağışların tehdidinden kurtulduğunu da ifade eden Kadir Topbaş, “Daha evvel her yağış sonrası 6 bin civarında ihbar alıyorduk. Şu anda bu sayı 100’ün altına düştü. Birkaç yıl içinde derelerde de ciddi anlamda problem ortadan kalkmış olacak. En önemlisi Ayamama Deresi. Onun da arıtma ihalesini yaptık. İstanbul denizi tertemiz çevresi ve havası güzel bir kent olarak devam edecek” dedi.