İstanbul-Ankara demiryolunda heyelan önlemi

Sakarya'da sağanak yağışlar ve dağlardaki karların erimesiyle Sakarya Nehri'nde su seviyesi yükselmeye devam ediyor.

Sağanak yağış ve dağlarda eriyen karların etkisiyle Sakarya Nehri’nin Pamukova, Geyve ve Alifuatpaşa mevkilerinde hızla yükselmesi, tarla ve meyve bahçesi sahiplerini tedirgin ediyor. Nehrin yer yer yatağından taşması sonucu çok sayıda ağaç sular altında kaldı. DSİ Sakarya 32.Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler nehir çevresinde sürekli kontrol ve incelemelerde bulunuyor. Nehrin geçmiş yıllarda taştığını belirten çevre sakinleri, yağışların sürmesi halinde tarla ve meyve bahçelerinin yine sular altında kalacağını söyleyerek yetkilileri uyardı. Bu arada Alifuatpaşa beldesinde köylülerin ulaşım için kullandığı tahta köprü ile nehir suları arasındaki mesafenin 1 metreye kadar düşmesi de endişeye sebep oldu.

Sakarya Nehri kıyısından geçen İstanbul-Ankara demiryolu hattının Alifuatpaşa kısmında meydana gelen heyelana karşı önlem alındı. Nehre doğru kayan demiryolu hattının önce güzergahını değiştiren yetkililer, daha sonra heyelana engel olmak için 6 kilometre boyunca 60 adet demir kazık çakmaya başladı. İstanbul-Ankara arasında çalışan trenlerin Alifuatpaşa beldesindeki heyelan bölgesinden yavaş geçtiğini söyleyen TCDD hat kontrol görevlilerinden Şaban Yılmaz, “Aşırı yağışlar önce nehrin yükselmesine neden oldu. Ardından da bu bölgede bir heyelan tehlikesi yaşandı. Demiryolu hattı ve hemen üst kesiminden geçen E-25 Karayolu’nda heyelan tehlikesi yaşanması nedeniyle burada yaklaşık 1 ay önce çalışma başlatıldı. Çalışma bitince demiryolu hattı yine aynı güzergahına alınacak” şeklinde konuştu.

DSİ Sakarya Şube Müdürlüğü yetkilileri ise, nehirde henüz bir su taşkını tehlikesi bulunmadığını söyledi. Nehir yüksekliğinin 4 metreyi bulduğunu kaydeden yetkililer, “Nehirde şu anda su taşkını söz konusu değil. Bazı bölgeler ve ağaçlar su altında kaldı, ancak bu seviye nehrin normal yüksekliği. Fakat nehirdeki su yüksekliğini her gün yakından takip ediyoruz” diye konuştu.