İstanbul Avrupa’nın parlayan yıldızı

ULI ve PwC tarafından hazırlanan “Emerging Trends in Real Estate Europe 2007 Raporu’na göre İstanbul toplam getiri şampiyonu oldu.

Londra ve Paris gibi emlak piyasasının cazip olduğu şehirleri geride bırakan İstanbul, önümüzdeki 10 yılın yıldızı olarak nitelendirildi. Avrupalı 400 gayrimenkul uzmanının katılımıyla gerçekleşen rapora göre, en çok büyüme vaat eden kent İstanbul oldu. Katılımcılar İstanbul’un son yıllardaki ilerlemesine bağlı olarak kenti en çok gelişme vaat eden şehir olarak değerlendirirken, İstanbul gayrimenkul almayı düşünenler için öncelikli tercihler arasında yer aldı. Kent, kira artışında da 4’üncü sırada.

OFİS YATIRIMI GÖZDE

İstanbul, riske göre kazanç sıralamasında ise geçtiğimiz yıla göre 8 basamak yükselerek 11. sıraya yerleşti. İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmaları Avrupalı yatırımcının ilgisini çekerken, devletin

şehirdeki eski bölgelerin yenilenmesine ilişkin planları ve buna bağlı projeler yatırımcıların takibe aldığı konular arasında yer aldı. Ankete katılanların yüzde 68,9’u İstanbul’da ofis, yüzde 56’sı ticari gayrimenkul ve yüzde 48,9’u ise sanayi gayrimenkulü alınmasını önerdi. Ankete katılan uzmanların genel görüşü ise “İstanbul önümüzdeki 10 yılın yıldızı olacak’’ şeklinde. Rapora göre 2007’de en yüksek getiriyi sırasıyla alışveriş merkezleri, oteller, çok kullanımlı alanlar ve şehir merkezindeki ofisler elde edecek.

2007’de emlağın hacmi 4 milyar doları bulur

The Wall Street Journal Gazetesi, Türkiye’de büyüyen ekonominin, büyük alışveriş merkezleri başta olmak üzere, emlak sektörüne yapılacak yatırımları artıracağını bildirdi. Haberde, Türkiye’nin, ekonomik durumu, siyasi istikrarı ve potansiyel AB üyesi olmasının emlak sektörüne yatırım için önemli unsurlar olduğu ifade edildi. Geçen yıl, sektördeki işlem hacminin 1.1 milyar dolar olduğu belirtilen haberde, bu yıl için 4 milyar dolar hacim beklendiği vurgulandı.

‘Türkler aşırı iyimser’

Urban Land Institue (ULI) Avrupa Başkanı ve Corio CEO’su Jan De Kreij, Türkiye’de aşırı iyimserlik olduğunu belirterek, “Yanlış olduğunu söylemiyorum ama riske de bakmalısınız’’ dedi. Emlak sahiplerinin “ağacın sürekli büyüyeceğini’’ düşündüklerini dile getiren Kreij, pazara çok fazla oyuncu girmesi halinde en iyilerin kalacağını ifade etti. Türkiye’ye Akmerkez’e ortak olarak bu alanda yatırım yapan ilk yabancı şirket olduklarını dile getiren Kreij, Denizli’de de bir girişimde bulunduklarını, başka gelişmeler olacağını söyledi. Kreji, 3 yıl içinde yarım milyar euro yatırım yapacaklarını sözlerine ekledi. ULI Türkiye Başkanı Hakan Kodal da Türkiye’de getiriye odaklanıldığını, riskin gözardı edildiğini söyledi.