İstanbul Belediyesi kimsesizlere kucak açtı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi beklenen aşırı soğuklar ve kar yağışına karşı alarma geçti.

Soğuklardan olumsuz etkilenecek olan vatandaşların korunması için söz konusu spor salonunda çok sayıda sağlık personeli de hazır tutuldu.
Soğukların mevsim normallerinin altına düşmesi ve önümüzdeki günlerde de devam edeceği belirtilen kar yağışı nedeniyle harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, vatandaşın mağduriyetini önleyecek tedbirler yanısıra kimsesizler için de İstanbul Sağlık Daire Başkanlığı aracılığı ile sıcak bir ortam hazırladı. Alibeyköy Tevfik Aydeniz Spor Salonu’nu kimsesiz ve mekansızların barınması için düzenleyen belediye, geceden itibaren sokaktaki vatandaşları buraya taşıdı. Salonda önce traş olup temizlenen kimsesizler sıcak bir çorba içmenin mutluluğunu yaşadı. Çok sayıda personel yuvasız vatandaşlara hizmet etti. Sokaklarda yaşarken sıcak ortama adım atan vatandaşlar da hallerinden memnundu.

Yıllarca yurtlarda kaldıktan sonra sokağa kaçan 20 yaşındaki Hafız Okulevi de bu mutluluğu yaşayanlar arasındaydı. “Eskiden tiner ve bali çekerdim. Kendi irademle bıraktım ama sokaktan kurtulamadım.” diyen Okulevi’nin mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Okulevi bu mutluluğunu şöyle dile getirdi: “Burası çok güzel. Bize çok iyi hizmet ettiler. Allah hepsinden razı olsun. Halimden memnunum.” Salondaki diğer sakinler de Okuevi ile aynı fikirdeydi.

170 kişinin barınabileceği şekilde dizayn edilen salonda gece boyunca kimsesizlerle ilgilenen Sağlık Amiri Zeki Çil, duyarlı vatandaşların kimsesizleri polise bildirmesini söyledi. Çil “Burada onları bütün ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Daha aciz olanlar ise Darülacze’ye gönderiliyor. Kapasite 170 ama ihtiyaç artarsa Darülacze’ye bildiriyoruz.” diye konuştu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü de polis memurlarına, kimsesizlere yardımcı olması için talimat verdi.