İstanbul Boğazı’nda nefes kesen havai fişek gösterisi

Cumhuriyet'in kuruluşun 87. yıldönümü nedeniyle İstanbul Boğazı'nda lazer ve havai fişek gösterisi yapıldı.

 Nefes kesen gösteri binlerce İstanbullu tarafından ilgiyle izlendi.

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Dolmabahçe Sarayı Hasbahçe'de valilik tarafından resepsiyon verildi. Şehit ve gazileri minnetle andıklarını ifade eden İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ''Cumhuriyetimiz, devletimiz ve milletimiz daha da büyüyor. İlelebet yaşamak üzere güçleniyor. Türk milleti, birlik ve beraberlik içinde, millet iradesini Cumhuriyetin temeli görerek, Cumhuriyetin bir fazilet rejimi olduğunu her zaman bilerek, ona daima yürekten sımsıkı bağlı, Atatürk'ün bu konudaki emanetini muhafaza etme noktasında kararlı ve güçlü. Bu akşam, İstanbul'umuzda, böylesine güzel bir bayram gecesini binlerce İstanbullu ile birlikte kutlayacağız'' diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da başta Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, şehitleri ve gazileri rahmet, şükran ve minnetle andıklarını belirtti.

BOĞAZDA 16 AYRI NOKTADAN 48 BİN HAVAİ FİŞEK ATILDI

Resepsiyonun ardından Boğaz'da yapılacak havai fişek gösterisi için başlama butonuna İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Birinci Ordu Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu birlikte bastı. 16 ayrı noktadan yapılan ve 48 bin adet havai fişek atışının yapıldığı gösteri yaklaşık 15 dakika sürdü. Boğaziçi Köprüsü üzerinde 42 ateşleme sistemiyle 800 metre ateş şelalesinin oluşturulduğu gösteri, izleyenleri adeta büyüledi. Binlerce kişi tarafından ilgiyle takip edilen gösteriyle birlikte, resepsiyona katılan davetliler Türk bayraklarıyla 10. Yıl Marşı'nı söyledi.