1 Mayıs olaylarından notlar

İstanbul genelinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde izinsiz gösteri yapmak isteyen 170 kişi gözaltına alındı.

Bu yıl ilk kez Bakırköy'de kutlanan İstanbul'daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü etkinliği, önceki yıllara göre sönük geçti.

Saat 13.00'de başlayan ve katılımın düşük olduğu görülen Bakırköy'deki 1 Mayıs etkinliklerinde, henüz konuşmaların devam ettiği saatlerde meydanın boşalmaya başlaması dikkat çekti.

Gaziantep'te düzenlenen bombalı saldırı haberinin de etkisiyle yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı miting alanında, HDP'li grupla polis arasında kontrol noktasında tartışma çıktı, polis müdahalesi geldi. DİSK Genel Başkanı Beko, "Taksim'de 1977'de katledilen arkadaşlarımızın katilleri bulununcaya kadar 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamaktan vazgeçmeyeceğiz, kimse de vazgeçiremez" derken, KESK Eş Genel Başkanı Özgen ise, "Taksim'i yasaklayarak hafızaları sileceklerini sananlara sesleniyorum; Taksim'e çıkacağız ve yasaklayanlara hesap soracağız" dedi. İstanbul Valiliği saat 17.30 itibariyle, 1 Mayıs nedeniyle kentte yasadığı gösteri ve yürüyüş yapan 207 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Bakırköy Halk Pazarı Meydanı’nda düzenlenen mitingle kutlandı. Bu yılki resmi etkinlik alanı olan Bakırköy Halk Pazarı alanında, meslek örgütleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları sabah saatlerinde toplanmaya başladı.

Pazar alanında kurulan sahnede program saat 13.00’te başladı ve yaklaşık 2,5 saat sürdü. Program öncesinde gruplar iki ayrı noktada aramalardan geçerek alana giriş yaptı.

Aralarında DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Birleşik Haziran Hareketi, Çarşı Grubu, Fenerbahçe Sol Açık Grubu, CHP ve HDP üyelerinin bulunduğu gruplar kortejler halinde sahne önüne geldi. Gruplar sahne önünde yerlerini alırken, platformdan sık sık grupların sıralanmaları ile ilgili uyarılar yapıldı

170 KİŞİ GÖZALTINDA

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu, Zeytinburnu ve Bakırköy'de izinsiz gösteri yapmak isteyen 170 kişi gözaltına alındı.

İstanbul genelinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde izinsiz gösteri yapmak isteyen 170 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, polis, Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu, Zeytinburnu ve Bakırköy'de izinsiz gösteri yapmak isteyen gruplara müdahale etti.

Müdahaleler sırasında 170 kişi gözaltına alınırken, çok sayıda el yapımı bomba, molotofkokteyli, havai fişek, boya şişeleri ve örgütsel dokümanlarla flamalar ele geçirildi.

DİSK VE KESK ÖNCÜLÜK ETTİ

CHP heyeti, aralarında CHP Milletvekilleri Umut Oran, Ali Şeker ve Eren Erdem, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat,  ilçe belediye başkanlarının da bulunduğu grupla alana giriş yaptı.  DİSK ve KESK alana gelen gruplara öncülük etti ve diğer gruplar bu iki grubun arkasından yürüyerek platform önündeki yerini aldı. Alanda toplananların ellerinde bayraklar, flamalar ve pankartlar taşıdıkları görüldü. HDP’li grubun bulunduğu yerde Öcalan posterleri açıldığı görüldü. Gruplar sık sık slogan attı.

"LAİKLİĞİ ADIM ADIM ORTADAN KALDIRIYORLAR"

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, kutlama programında bir konuşma yaptı. 1 Mayıs meydanının gasp edildiğini savunan Beko, "Taksim 1 Mayıs alanı olana kadar, ayaklar baş olana kadar, birlik olmaya, mücadele etmeye, dayanışmaya söz veriyor muyuz?" şeklinde konuştu.
Beko, "Bizi mezhebimize göre, inancımıza göre ayıranlar, bölenler, ötekileştirenler, şimdi de laikliğe gözünü dikmiş… Laiklik demek, inancı ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit olması demektir. Kardeş olması, bir olması demektir. Ama onlar bunu istemiyor. İstiyorlar ki, biz inançlarımız farklı diye birbirimize düşman olalım. Onlar istiyorlar ki, iş cinayetlerine kader, fıtrat diyelim ve susalım. Onlar istiyorlar ki, grev yapmak günah diyen patrona biat edelim. İşçileri daha kolay köle haline getirmek için laikliğe düşmanlar. Bizi birbirimize düşürmek için laikliği adım adım ortadan kaldırıyorlar" dedi.

"AND OLSUN Kİ"

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen de, mitingde yaptığı konuşmada, "Taksim’i yasaklayarak, hafızamızı, bilincimizi sileceklerini sananlara bir kez daha sesleniyorum; and olsun ki yeniden milyonlarla Taksim’e çıkacağız ve yasaklayarak suç işleyen sizlerden hesap soracağız" şeklinde konuştu.

ORTAK BİLDİRİ OKUNDU

Konuşmaların ardından, siyasi parti, dernek ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 55 imzacının yer aldığı ortak bildiri Türkçe ve Kürtçe okundu. Ortak bildirinin okunması sırasında alanda bulunanların bir kısmının ayrıldığı görüldü.

HALAY ÇEKTİLER

Programın sonunda, Mezopotamya Kültür Derneği mini bir konser verdi. Alanda bulunanlar konser sırasında halay çekti. Ardından sahneye Yasemin Göksu çıkarak şarkılarını seslendirdi.

POLİS ALAN ÇEVRESİNİ BOŞALTTI

Programın ardından halk pazarı etrafında dağılmayan küçük gruplar ile polis arasında gerginlik yaşandı. Çevik Kuvvet ekipleri halk pazarının çevresini boşalarak yollara sıralandı. Bir grup polis ise grupların arkasından yürüyerek demir bariyerlerin dışına kadar çıkardı.

ORTAK BİLDİRİ…

Ortak bildiride şu görüşlere yer verildi"Meclis Başkanı, anayasadan laiklik ilkesinin çıkarılmasından söz ediyor. Biz ise toplumsal yaşamın dini esaslarla belirlenmediği, tüm kimliklerin kendilerini özgürce ifade ettiği, eşitlik ve özgürlükten, kapsamlı bir laiklikten yanayız. Emek, barış ve demokrasi güçleri büyük bir kuşatma altında. Savaşa ve sömürüye karşı çıkan işçiler, emekçiler gözaltılar, tutuklamalar ve şiddetle sindirilmeye çalışılıyor. Sendikal hak ve özgürlükler gasp ediliyor. Grevler yasaklanıyor, kamu emekçileri keyfi soruşturmalara, sürgünler ve tutuklamalara uğruyor

Emek karşıtı politikalar hız kesmiyor. Bir bütün olarak işçi sınıfına ve emekçilere yönelik saldırı ve hak gaspları da bitmek bilmiyor. İşçi sınıfının yaşama ve çalışma koşulları daha da ağırlaştırılmak, örgütlenme zeminleri tümüyle ortadan kaldırılmak, kapitalist sömürü derinleştirilmek isteniyor. Çalışırken ne güvencemiz var ne de güvenliğimiz. Yılın ilk üç ayında ise en az 415 canımızı iş cinayetlerinde kaybettik. Kadın işçiler torba yasalarla eve gönderiliyor. Her yeni güne ’Müjde!’ diye yutturulmaya çalışılan bir saldırı politikasıyla uyanıyoruz. Taşeron işçileri kadroya geçirme vaatlerine rağmen, mevcut haklarını bile geriye götüren, ’özel sözleşmeli personel’ adı altında güvencesizleştirme girişimleri gündemde. Özel istihdam büroları adıyla, kölece çalışmanın dayatılacağı kiralık işçi büroları, Fon adı altında kıdem tazminatı hakkının gaspı, kamu emekçilerine yönelik tehdit ve saldırılar hükümetin ve sermayenin ajandasında. Bizler biliyoruz ki, kapitalist sömürü sistemine ve diktatörlük kurma heveslilerine karşı insanca çalışma koşullarını, insanca yaşamı ve barışı ancak birlikte direnerek kazanabiliriz. Bugün, emek, barış ve demokrasi mücadelesi her zamankinden daha çok birbirine bağlı… Bugün, faşizme karşı mücadele ile kölelik yasalarına karşı çıkmak aynı anlama geliyor… Bugün barış demek ile ekmek demek aynı şey…İstanbul’da 1 Mayıs alanının Taksim olduğunu ve bu konudaki ısrarımızın devam edeceğini bir kez daha belirtmek istiyoruz.  Bizler bugün burada ve yurdun dört bir yanında birlikteyiz, bir aradayız. Bütün bu saldırılara karşı bugün de, yarın da birlikte mücadele etmekten geri durmayacağız. Cerattepe’den Sur’a, Nusaybin’e; Reno’dan, Yeni Çeltek’ten, kadınların, akademisyenlerin, öğrencilerin mücadelesine direnişleri büyüteceğiz. Ve biliyoruz ki: Mutlaka kazanacağız"

HDP'Lİ GRUBA MÜDAHALE

Sabah saatlerinde vatandaşların meydana girişi sırasında, HDP'liler ile polis arasında arama noktasında tartışma çıktı. İkinci arama noktasında yaşanan tartışma büyüyünce polis müdahalede bulundu. Polis, grubu biber gazı dağıtırken, müdahale sırasında HDP eski Milletvekili Sebahat Tuncel de zor anlar yaşadı.

BAKIRKÖY'DEN NOTLAR

-Kutlamaların yapılacağı meydana toplanma noktalarından İncirli'deki metrobüs durağında sabah saatlerinden itibaren yoğunluk yaşandı.

-Kutlamalara katılmak isteyen sendikaların üyeleri ve vatandaşlar, ilk önce buradaki üst geçitte, ardından miting alanına giden sokak girişlerinde, son olarak miting alanı girişinde güvenlik aramasından geçti. Miting alanına giden sokak ve caddeler, demir bariyerlerle kapatıldı.

-Bakırköy Adliyesi önündeki halk pazarı alanında yapılacak kutlamalar için fonunda büyük bir ekran bulunan ve üzerinde "1 Mayıs" yazan dev platform kuruldu.

-Miting alanında da polis geniş güvenlik önlemi aldı. Sahne ve miting alanı arasında çift güvenlik bariyerleri kurulması dikkati çekti. Mitinge katılan vatandaşlar için seyyar tuvaletler kuruldu.

-Öte yandan, canlı yayın araçları da miting alanının arkasındaki bölümde konuşlandı. Basın mensuplarının da programı takip edebilmesi için sahnenin önünde iki ayrı platform oluşturuldu.

ADLİYE BAHÇESİNE MOBİL KOMUTA MERKEZİ KURULDU

İstanbul Emniyet Müdürlüğünce, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Bakırköy Adliyesinin bahçesine Mobil Komuta Merkezi kuruldu.

Bakırköy Pazar Meydanı'nı ve bölgeyi gören MOBESE kameraları, Mobil Komuta Merkezi'ndeki güvenlik görevlilerince anbean izlendi. Bakırköy Adliyesinde ayrıca kriz merkezi de oluşturuldu. Bölgede yaşanabilecek gelişmelerin koordinasyonu için kurulan merkez sayesinde, olaylara anında müdahale edilmesi sağlandı. Bu arada çevik kuvvet ekipleriyle, TOMA ve ambulanslar da adliye önünde hazır bekletildi.

ANKARA'DA 1 MAYIS

Ankara’da ’1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ çok sayıda kişinin katılımıyla coşkuyla kutlandı. Başkentte 1 Mayıs kutlamaları dolayısıyla Kolej Meydanı’nda sabahın erken saatlerinden itibaren polis ekipleri yoğun güvenlik önlemi alarak, önceden belirlenen yolları trafiğe kapattı. Miting saatinin yaklaşmasıyla 1 Mayıs kutlamalarına katılacaklar, 2 koldan kortej halinde miting alanına geldi. Mitinge katılanlar burada didik didik aranarak, 2 ayrı polis noktasından alana alındı. Polis aramasından geçen katılımcılar, miting alanındaki tertip komitesi görevlileri tarafından yapılan aramadan da geçti.

Vatandaşlar, yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde Kolej Meydanı’nda mitingin yapılacağı alana geldi. Burada halay çeken katılımcılar, 1 Mayıs’ı coşkuyla kutladı. Kolej Meydanı’nda kutlanan 1 Mayıs etkinliğine CHP ve HDP milletvekilleri de katıldı. Miting alanında gerçekleştirilen konuşmaların ardından katılımcılar kutlama alanından ayrıldı. Polis helikopterinin de havadan takip ettiği mitingde 5 bin polisin görev yaptığı öğrenildi.

Mitinge gelen katılımcıları polis didik didik arayarak, ellerindeki pankartları kontrol etti. Polis, bazı pankartların miting alanına girmesine müsaade etmedi. Miting alanına alınmayan pankartlarını dışarıda bırakan katılımcılarsa alana pankartları olmadan girdi.