İstanbul Emniyeti’nden ‘Dorse’ operasyonu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 'Dorse Operasyonu'yla toplam bin 703 suç aydınlatıldı.

Emniyet güçleri tarafından gerçekleştirilen Dorse Operasyonu’yla ilgili bilgi veren İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, “Gasp, kap-kaç, hırsızlık, dolandırıcılık, cinayet, yaralama, kolluk kuvvetlerine saldırı, adam kaçırma fuhuş, kumar ve rüşvet gibi pek çok olay aydınlatıldı.” dedi. Mala karşı işlenen 975 suç olayı ile şahsa karşı işlenen bin 703 suç olayının aydınlatıldığını kaydeden Cerrah, “Olaylarla ilgili toplam 8 bin 234 kişi gözaltına alındı. Yakalanan zanlılar, ifadeleri alındıktan sonra adli makamlara sevk edildi.” diye konuştu.

Yakalanan zanlıların üzerlerinde ve gösterdikleri adreslerde yapılan aramalar hakkında da bilgi veren Cerrah, “333 çeşitli çap ve markalarda tabanca, 740 adet delici, kesici ve amaç dışı aletler, 40 adet çalıntı otomobil, 1 kamyon dolusu sac, 19 bin Euro değerinde 811 adet peyzaj malzemesi, 10 bin Eura değerinde 963 adet zeytinyağı ham maddesi ve 86 adet uydu alcı cihazı ele geçirilmiştir.” şeklinde konuştu.

Bu arada, ele geçirilen malzemeler arasında yer alan çalıntı tırlar ile üzerlerinde malzemelerin İtalya ve Almanya’dan getirildiği ve Yalova’ya götürülmek üzereyken çalındığı ortaya çıktı.

Öte yandan, önleme aramaları sırasında maçlara sokulmak üzere hazırlanan delici ve kesici aletler ile molotof kokteyleri ele geçirildi. Ele geçirilen malzemeleri inceleyen Cerrah, konularla ilgili bilgi aldı.