‘İstanbul katı atık meselesini çözmüş…’

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, komisyon üyeleriyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı ziyaret etti.

İstanbul’da 3 gündür incelemelerde bulunduklarını ve Başkan Topbaş’a temasları hakkında bilgi verdiğini ifade eden Elkatmış, Orhanlı beldesinde tehlikeli atık varillerinin çıkarıldığı bölgede incelemelerde bulunduklarını ve Çevre İl Müdürlüğü’nden brifing aldıklarını söyledi. Daha sonra Kocaeli’ndeki İZAYDAŞ tesislerinde inceleme yaptıklarını ve burada da kuruluşun genel müdürünün kendilerine bir brifing verdiğini dile getiren Komisyon Başkanı Elkatmış, zehirli varillerin insan hakları ihlali de olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: “Tuzla’da yaşanan gerçekten de büyük bir facia. Gittik yerinde inceledik, bugün de büyükşehir belediye başkanımızdan bu konudaki çalışmaları hakkında bilgi aldık. Memnuniyetle gördük ki İstanbul katı atık meselesini halletmiş. Artık o konuda bir problem yok. Zehirli atıklar konusunda da başkanımızın bir çalışma içerisinde olduğunu, 7-8 aydır bu konularda önemli mesafeler aldığını, bunu hatta maddi boyutunun da çok yüksek olmasına rağmen kaynak ayırma noktasında olduklarını ifade ettiler. Sayın başkanımızın bu olay çıkmadan evvel dahi böyle bir duyarlılığa sahip olması ve bu konuda kaynak göstermesi bizi gerçekten çok sevindirdi. Kendisine teşekkür ediyoruz. İnşallah bu çalışmaları en kısa sürede hayata geçirilir.”

Çevrenin en önemli insan haklarından biri olduğunu, her insanın sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı olduğunu dile getiren Elkatmış, bu konuya çok önem verdiklerini vurguladı. Bu nedenle komisyon üyeleriyle birlikte bir çalışma yaptıklarını, önümüzdeki günlerde bu konuda bir rapor hazırlayacaklarını anlatan Elkatmış, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yetkilileri de komisyonumuza, sayın bakanlar da dahil olmak üzere davet ederek bilgi alacağız ve çevreyle ilgili çalışmalarımızı daha da hızlandıracağız. Aldığımız bilgiler çerçevesinde şunu gördük; Türkiye’de yılda 20 milyon ton katı atık ve 2 milyon ton civarında da zehirli atıklar üretiliyor. Ama Türkiye’de maalesef tek bir zehirli atıkların imha edildiği kuruluş var bildiğiniz gibi İZAYDAŞ. Onun da kapasitesinin 35 bin ton/yıl olduğu ifade edildi. Tabii ki bu kuruluşun da gerek kuruluş aşamasında ve gerekse teknolojisinin eskiliği dolayısıyla tam kapasiteyle çalışması mümkün değil. Olmadığı ifade edildi. Geçen, bu yıllarda yüzde 85 kapasiteyle çalıştığı ifade edildi. Bu takdirde 25 bin ton yıllık kapasiteye sahip olduğu görülüyor. Ama Türkiye’de de 2 milyon ton zehirli atık olduğu dikkate alınırsa, tam kapasiteyle de çalışsa 35 bin ton bir tarafa, 2 milyon ton bir tarafa… Acilen bu konularda tedbir alınması gerekiyor. 2 milyon ton nereye gidiyor, bunun da tespiti gerekiyor. Tabii bir şey daha ortaya çıktı. Bu 2 milyon ton da hayali bir rakam. Herhangi bir envanteri yapılmış değil. Bu konuda herhangi bir çalışma da yapılmış değil. Bunlar sadece tahmine dayanan rakamlar. Dolayısıyla bunu bilimsel olarak da tespit etmek gerekir. Her yerden variller çıkıyor. Tuzla Orhanlı’daki variller derken bugün de Maltepe’de çıktı. Belki yarın başka başka yerlerden çıkacak ki mutlaka çıkacak çünkü Türkiye’de yılda 2 milyon ton zehirli atık üretiliyor, ama imha 25 bin ton civarında. Aradaki fark bir yerlere gitmiştir. Yıllar itibariyle aldığımız takdirde rakamın korkunçluğu, büyüklüğü ortaya çıkıyor.”

Konuşmasında “Bir musibet bin nasihattan evladır” ata sözünü hatırlatan Mehmet Elkatmış, bu musibetin de acı bir nasihat olduğunu söyledi. Elkatmış, “Dolayısıyla tedbirlerin acilen alınması gerekiyor. Memnuniyet verici bir şey daha ortaya çıktı bu olay vesilesiyle, toplumsal bir duyarlılık doğdu. Artık insanlarımız bu konuda çok duyarlı, hassas olmaya başladı. Sevindirici olan da bu. Çünkü toplumun duyarlılığı olmadan bu işlerin çözülmesi de yasayla falan mümkün değil. Nitekim, bu duyarlılıktan dolayıdır ki ihbarlar gelmeye başladı” diye konuştu.