İstanbul Maratonu’nda 30 km Kenya ve Etiyopyalıların yarışına sahne oldu

35. Vodafone İstanbul Maratonu'nda atletler finiş noktasına doğru yaklaşıyor.

35. Vodafone İstanbul Maratonu’nda atletler finiş noktasına doğru yaklaşıyor. Türkiye’nin en büyük katılımlı kitlesel spor organizasyonu, verilen startın ardından koşulmaya başlarken maratonda 30 km geride kalırken Kenya ve Etiyopyalı atletler önde koşuyor. 10 ve 15 kilometre koşularında da heyecanın sonuna yaklaşılıyor.

Türkiye’de düzenlenen en önemli spor organizasyonlarından olan 35. Vodafone İstanbul Maratonu’nda atletler 30 km’yi 1.34.15 saniyede geride bıraktı. İlk grupta 6 atlet birbirlerine çok yakın yarışı sürdürürken Kenya ve Etiyopyalı atletler birbirleriye yarışıyor. İlk 5 sırada ise şu isimler yer aldı:

1. Siraj Gena Amda
2. Deriba Merga Engu
3. Gela Harusehu
4. Abraham Kiprotich
5. Kiprokh Vegon

Organizasyonun en büyük koşusu olan 42 kilometre 195 metrelik maraton, Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın verdiği startla başladı. Maratonda atletler start sonrasında Boğaziçi Köprüsü’nü geçtiler.

Maratoncular daha sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a indi ve sahil yolunu izleyerek Karaköy’e ulaştı. Galata Köprüsü’nden sonra Eyüp’e yönelen maratoncular, Feshane’den sonra dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı’ya indi. Bakırköy’den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı’na doğru uzanan parkurda yarışan atletler, parkın içinden geçerek Sultanahmet’teki At Meydanı’nda finişe ulaşmaya çalışacak.