İstanbul Maratonu’nun birincisi belli oldu!

İstanbul Maratonu'nu Abraham Kıprotıch birinci olarak kazandı.

Kenya Asıllı Fransız atlet 42 km'lik mesafeyi 2.12.30 ile tamamladı.

İstanbul Maratonu'nu bayanlarda Kenyalı atlet Rebecca Kangogo Chesir 2.29.07 ile birinci tamamladı Elvan Abeylegesse 2.29.31 ile 2. , Sultan Haydar 2.29.44'lük derecesiyle 3. oldu.

35. Vodafone İstanbul Maraton Koşusu, saat 09.00'da Boğaziçi Köprüsü'nün 300 metre gerisinden start aldı.100 ülkeden yaklaşık 20 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen 35. Vodafone İstanbul Maratonu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın start vermesiyle başladı.

Atletler, 3 ayrı kategoride madalya kovalayacak. Toplam, 1 milyon dolar para ödülünün dağıtılacağı 35. Vodafone İstanbul Maratonu'nda 10, 15 ve 42.195 kilometre olmak üzere 3 farklı kategoride yarışlar yapılacak ve ayrıca 8 kilometrelik halk yürüyüşü de gerçekleştirilecek. Maraton koşusunda birinci olan kadın ve erkek atletlere 50'şer bin dolar para ödülü verilecek. İkinci atletlere 25'şer bin dolar, üçüncülere 15'er, dördüncülere 10'ar, beşincilere de 8'er bin dolar takdim edilecek. Türk atletler birinci gelirse100 bin dolar para ödülü alacak.

42.195 KM MARATON PARKURU

İstanbul Maraton Koşusu, Boğaziçi Köprüsü'nün gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın startı ile başladı. Köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılacak atletler, Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inecekler ve sahil yolunu izleyerek Karaköy'e ulaşacak. Galata Köprüsü´nden sonra Eyüp'e yönelecek maratoncular, Feshane'den sonra dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı'ya geçecek.

Bakırköy'den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı'na kadar uzanan parkurda maratoncular Gülhane'nin içinden geçerek Sultanahmet'e ulaşacak. Varış çizgisi, Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarının toplantı ve spor merkezi olan At Meydanı'nda, Sultanahmet Camisi'nin giriş kapısı ile Mısır Dikilitaşı'nın arasında son bulacak.

15 KİLOMETRE PARKURU

15 kilometre koşusu, Boğaziçi Köprüsü´nün gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden start aldı ve köprüyü geçtikten sonra sporcular Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inecek. Maratoncular buradan sahil yolunu izleyerek Karaköy'e ulaşacak.

15 kilometre koşucuları Unkapanı Köprüsü´nün altından devam ederek Balat'ta bulunan Rum Kilisesi'nden sonra, Yusuf Şücaattin Anbari Camii önünden yapılacak dönüşle birlikte maraton güzergahından ayrılacak. Daha önce Sultanahmet Meydanı'nda son bulan koşu bu kez sahilden devam ederek Eminönü'nde, İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde son bulacak.

10 KİLOMETRE PARKURU

10 kilometre koşusu, Maraton çıkışının yaklaşık 250 metre gerisinden başladı. Boğaiçi Köprüsü'nü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak, Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inilecek ve Beşiktaş İnönü Stadı, Fındıklı, Tophane, Galata Köprüsü istikametini izleyerek Eminönü'nde, İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde son bulacak.