İstanbul polisi 8 kişilik gasp çetesini çökertti

İstanbul'un çeşitli ilçelerinde gasp olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen 8 kişilik gasp çetesi çökertildi.

Edinilen bilgiye göre, Çağlayan Şark Mefruşat’ta güvenlik görevlisi olarak çalışan Erkan Y. (25), arkadaşlarıyla birlikte şirkette gasp olayını gerçekleştirdi. Silahlı 4 arkadaşıyla birlikte Erkan Y. şirkete gelerek ilk önce 100 bin YTL ile 2 düzüstü bilgisayarı aldı, daha sonra 2 şirket çalışanının cep telefonlarıyla birlikte kredi kartlarını gasp etti. Grubu genişleten gasp üyeleri, güvenlik görevlisi olan Erkan Y:’nin akrabası Asım Ö. ile tanıştı. Asım Ö. ile birlikte gruba, Mustafa Mert G. (35), Ali İ. (34) ve İsmail N. (40) de katıldı. Bayrampaşa’da bir şirket yöneticisiyle arkadaşlığı bulunan Erkan A.(28), şirkette yüklü miktarda para transferi olduğunu görünce gasp olayını gerçekleştirmeye karar verdi. Gasp edecekleri kişinin çevresinde önceden keşif çalışması yapan gasp üyeleri, 18 Şubat 2006 tarihinde silah zoruyla M.T isimli şahıstan 150 bin YTL istedi. Ancak kasada sadece 500 YTL bulunması nedeniyle gaspçılar kasadaki 500 YTL’yi alarak olay yerinden uzaklaştı.

10 Mart 2006 tarihinde Bayrampaşa sebze hali PTT Şubesi önüne gelen Erkan A., PTT’ye havale yapmak için para getiren Ö.Y. isimli vatandaşı takip etmeye başladı. Çete üyeleri, Ö.Y’nin üzerinde 90 bin YTL olduğunu tespit edince gaspı gerçekleştirmeye karar verdi. Çete üyeleri, Ö.Y’nin üzerindeki 90 bin YTL’yi gasp ettikten sonra kayıplara karıştı. 4. ve son olaylarını Bağcılar’da gerçekleştiren gaspçılar, 100. Yıl Mahallesi’ndeki bir şirketten 300 YTL ile şahsın üzerindeki 200 YTL’yi alarak olay yerinden uzaklaştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gerçekleşen gasp olaylarıyla ilgili şikayet gelmesi üzerine polis ekipleri çalışma başlattı. Yapılan sokak çalışmasında gerçekleşen 4 ayrı gasp olayının tek bir gasp çetesi tarafından gerçekleştirildiği belirlendi. Mağdurların verdiği bilgiler doğrultusunda çalışma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri, çete üyelerinin kimliklerini ve adreslerini tespit etti. Fatih, Esenler, Bağcılar ve Bayrampaşa ilçelerindeki belirli adreslere eş zamanlı baskın düzenleyen Gasp Büro Amirliği ekipleri, Mustafa Mert G. (35), Asım Ö. (33), Ali İ. (34), İsmail N. (40), Erkan Y. (25), Erkan A. (28), Mehmet Ata Ü. (27) ve Yunus B.(32) isimli şahısları gözaltına aldı. Zanlılarla birlikte 2 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet kurusıkı tabanca, biber gazı, çok sayıda fişek ile bir adet silahların saklandığı elektronik kasa ele geçirildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilen zanlılar, ifadeleri alındıktan sonra gasp olaylarını gerçekleştirdikleri yerlerin bağlı oldukları adliyelere sevk edildi.