İstanbul Üniversitesi’nde Altay halklarının problemleri ele

İstanbul Üniversitesi'ne bağlı Avrasya Enstitüsü'nde yapılan çalıştayda, Altay Bölgesi'ndeki çatışmaların çözümleri masaya yatırıldı.

İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Avrasya Enstitüsü’nde yapılan çalıştayda, Altay Bölgesi’ndeki çatışmaların çözümleri masaya yatırıldı.

İstanbul Üniversitesi, bugün farklı bir çalıştaya ev sahipliği yaptı. Güney Kore’den Kuzey Doğu Asya Tarih Vakfı ve Türkiye’den Avrasya Enstitüsü’nün ortaklaşa gerçekleştirdiği çalıştayda Altay Bölgesi’ndeki çatışmaların çözümlerine yönelik tebliğler yapıldı. Çalıştaya başta Türkiye olmak üzere Güney Kore ve Kazakistan’dan siyaset bilimcileri ve tarihçiler katıldı.

Çalıştay açılış konuşmaları ile başladı. İlk konuşmayı Avrasya Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bekir Günay yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Ak ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mustafa Başkurt birer konuşma yaptı.

Başkurt, Altay halklarından biri olan Koreliler ile böyle bir programda bir arada olmaktan mutlu olduğunu söyledi. Başkurt, aynı zamanda çalıştayın sponsorlarından olan kurumunun faaliyetlerinden bahsetti.

Son konuşmayı ise Kuzey Doğu Asya Tarih Vakfı Genel Sekreteri Seok Tong-youn yaptı. Seok, Asya’nın iki ucu olan Güney Kore ve Türkiye’nin böyle bir programa imza atmasının çok önemli olduğunu ifade etti.

Çalıştay 3 oturum halinde yapıldı. Genelde ele alının konular Altay bölgesinde mevcut toprak problemlerinin çözümü üzerine oldu. Özellikle Koreli katılımcıların Uzak Doğu’daki toprak problemlerini anlatırken, Kardak soruna atıfta bulunması dikkat çekti. Çalıştayda sık sık tarihi süreçten gelen problemlerin çözümünden evvel, sorunlu ülkelerin öncelikle ticari işbirliği yapmaları gerektiğine dair çözüm önerileri ileri sürüldü.