İstanbul Üniversitesi’nde afiş gerginliği

İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Edebiyat Fakültesi'nde öğrenciler tarafından asılan afişlerin polis tarafından indirilmek istenmesi gerginliğe neden oldu.

Edebiyat Fakültesi içerisinde polis ile öğrenciler arasında Cuma günü afiş asma yüzünden yaşanan gerginlik, haftanın ilk gününe de yansıdı. Öğrencilerin üniversite bahçesinde, yemekhanelerin özelleştirilmesi ve üniversitenin parasız hale getirilmesi amacıyla astıkları afişler polis tarafından indirilmek istendi. Polisin afişlere müdahalesi üzerine toplanan öğrenci grubu, afişlerin kaldırılmasına tepki gösterdi. Polisin yırttığı bazı afişlerin yerine öğrenciler yenilerini astı. Öğrencilerin sloganlar atması üzerine polis afişleri indirebilmek için grubu çember içerisine aldı. Öğrencilerden bazılarının karşı koyması sonucu yaşanan arbedede polis bibergazı kullandı. Öğrenciler, polisin arbede sırasında kendilerine tekme tokat saldırdığını iddia ederken, yaşanan kargaşa sırasında bir çevik kuvvet polisinin ayağından hafif şekilde yaralandığı görüldü.

Yaşanan gerginliğin ardından üniversitenin yola bakan asma katında görünen göstericiler, polisin parasız eğitim isteklerini dile getirdikleri afişler için kendilerini jopladığını ve gaz kullandığını iddia etti. Öğrencilerin gazetecilerle konuştuğu sırada üniversite güvenlik görevlileri ile öğrenciler arasında tartışma yaşandı. Bir öğrenci güvenlik görevlisinin üzerine yürüyerek tehdit etti. Üniversitedeki gerginlik devam ediyor.