Istanbul Valiligi yakininda bomba panigi

ISTANBUL - Istanbul Valiligi yakinina birakilan bir çanta ve poset, polisi bomba alarmina geçirirken, cadde araç ve yaya trafigine kapatildi.

Istanbul Valiligi’nin de bulundugu Ankara Caddesi üzerinde bir kitabevi önüne birakilan james bond tipi çanta ve poset, vatandaslar tarafindan fark edildi. Vatandaslar çantanin sahibinin uzun süre çikmamasi üzerine bomba olma ihtimalini degerlendirerek, polise haber verdi. Olay yerine gelen polisler, çantanin birakildigi yerin yakininda valilik binasinin bulunmasi ve çok sayida vatandasin bu caddeyi kullanmasini göz önüne alarak genis güvenlik önlemleri aldi. Ankara Caddesi’ni araç ve yaya trafigine kapatan polisler, yakindaki merakli vatandaslari uzaklastirmak içinde motorize ekiplerden yardim istedi.

Olay yerine bomba uzmanlari beklendigi sirada olan biteni anlamaya çalisan merakli vatandaslar, polisler tarafindan güçlükle uzaklastirildi. Çevrede dükkani bulunan bazi esnaflar korku nedeniyle isyerlerini kapatirken, bazi çalisanlar da camlara çikarak olayi seyretti. Çanta yakininda gezinen basibos bir köpek de polis ve vatandaslarin gülüsmesine neden olurken, kisa süre sonra bomba uzman ekibi olay yerine geldi.

Özel kiyafetini giyen ve fünye düzenegi hazirlayan bomba uzmani, daha sonra çanta ve posetin oldugu yere büyük bir titizlikle yaklasti. Çantaya baglanan fünye daha sonra büyük bir gürültüyle patlatilirken, çanta alev aldi. Çantanin alev alev yanmasi ve patlama sesinin kuvvetli olmasi vatandaslar arasinda bomba söylentisine neden oldu.

Uzman ekibin yanan çanta ve poset üzerinde yaptigi incelemede, çantada kirtasiye ve boya malzemeleri posette de çöp oldugu belirlendi. Çantanin bos oldugunun anlasilmasiyla birlikte cadde araç ve yaya trafigine açilirken, vatandaslar yanan çantanin basina toplandi. Merakli vatandaslar çantanin içinden çikanlari incelemeye koyulurken, bu kezde araç trafigini vatandaslar aksatmis oldu.

Bu arada, Istanbul Valisi Muammer Güler’in de çantanin patlatilmasindan hemen sonra katildigi bir programdan valilik binasina geldigi görüldü.