İstanbul ve İzmir dünyanın en riskli şehirleri arasında

Dünya genelindeki bilimsel araştırmaya göre, İstanbul ve İzmir, en riskli 10 kent arasında.

ÇİN’DEKİ Sicuınce felaketinin ardından gözler benzer acılar yaşanmaması için depreme karşı alınacak önlemlere çevrilirken, Forbes Dergisi’nin dünya genelinde yaptığı ve beş yıl süren araştırmasından da kötü haber geldi. Binlerce şehir arasında, dünyadaki en korunmasız şehirler arasında, İstanbul ikinci, İzmir’se 9’uncu sırada yer aldı.

Rapora göre söz konusu 6.0’lık bir deprem olduğunda San Francisco da Delhi de aynı şiddetle sarsılır. Ancak Hindistan’daysanız ölüme çok daha yakınsınız demektir. Suçlu çarpık yapılaşma ve nüfus patlaması… Kısaca: Fakir ulusların olası depremdeki can kaybı gelişmiş ülkelerden çok fazla.

DEPREMLER EN AZ 6 ŞİDDETİNDE

GEOHAZARDS International adlı deprem araştırma firmasının Birleşmiş Milletler ile ortak yürüttükleri beş yıllık bir çalışmada, sismik hareketlerden yola çıkarak önümüzdeki yıllarda bazı şehirlerde gerçekleşmesi muhtemel depremler saptandı. Asya ve Amerika kıtasındaki bazı şehirlerde gerçekleşecek depremin büyüklüğünün en az 6.0 olacağı saptandı. Sonuçlar insanın kanını donduracak cinsten. İşte GeoHazards’ın ‘Depreme Karşı En Korumasız Şehirler’ başlıklı araştırması.

ÇARPIK YAPILAŞMA ÖLDÜRÜYOR

1. KATMANDU, Nepal: Önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesi muhtemel en az 6.0’lık deprem yaşayacak. 1 milyon nüfuslu şehirde 69 bin kişi yaşamını yitirecek.

2. İSTANBUL, Türkiye: Gelecek yıllarda en az 6 şiddetinde deprem bekleniyor. Deprem gerçekleştiğinde ölü sayısı 55 binden az olmayacak. Şehrin nüfusu 10 milyon civarında. Afrika ve Avrasya tektonik tabakası üzerinde yer alan İstanbul, 1999 depremine rağmen afete hala hazırlıksız.

3. DELHİ, Hindistan: Şehirde 11 milyon kişi yaşıyor, en az 38 bin kişi ölecek.

4. QİTO, Ekvator: 1.8 milyon kişinin yaşadığı şehirde 15 bin kişinin yaşamını yitireceği tahmin ediliyor.

5. MANİLA, Filipinler: 1.6 milyon kişi yaşıyor ve yüzölcümüne göre en sıkışık kentlerden biri. Çarpık yapılaşma, 13 bin kişinin ölümüne neden olacak.

6. İSLAMABAD, Pakistan: En az 12 bin 500 kişi hayatını kaybedecek.

7. SAN SALVADOR, El Salvador: Ülkenin 2.2 milyon nüfuslu başkentinde beklenen ölü sayısı 11 bin 500 civarında.

8. MEKSİKO CITY, Meksika: 2.2’lik nüfustan 11.500 kişi ölecek.

9. İZMİR, Türkiye: 3.5 milyon nüfuslu kentte 6’lık bir depremde 11.500 kişi ölebilir.

10 JAKARTA, Endonezya: Olası bir depremde, 18.4 milyon nüfuslu Jakarta’da deprem sonrası 11 bin kişi enkaz altında can verecek.

STARGAZETE