İstanbul’a 250 pratisyen hekim atanacak

Sağlık Bakanlığı Atamalardan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Orhan Gümrükçüoğlu, İstanbul'a 250 pratisyen hekim atayacaklarını ancak bu atamalarda pratisyen hekim doluluk oranı yüzde 90 ve üzerinde olan illerden müracaatların kabul edileceğini söyledi.

Müsteşar Yardımcısı Gümrükçüoğlu, şunları kaydetti: “İstanbul’da 250 pratisyen hekime ihtiyacımız var. Türkiye’nin neresinden olursa olsun İstanbul’a tercih etmek tarzında alım yapacağız, ancak bir şartla. Pratisyen hekim doluluk oranı yüzde 90’ın üzerinde olan illerdekiler tercih yapabilecek. Yani pratisyen kadromuzun çok olduğu yerlerden. Örneğin Tekirdağ, Ankara, Konya gibi doluluk oranı yüksek illerden İstanbul’a atama yapacağız.”

Doluluk oranın yüzde 90’ın üzerindeki illerden müracaat almalarının sebebini ise Doğu ve Güneydoğu’nun boşalmaması şeklinde açıklayan Gümrükçüoğlu, bu tayinlerin sıra dışı bir atama olduğunu kaydetti.

Gümrükçüoğlu, “Bu gibi sıra dışı tayinler, sağlık politikalarında çok acil veya gerekli desteğin sağlanması gerektli olduğu bölgelerde cereyan ediyor. Ben eğer normal yönetmeliğe göre ‘İstanbul’a 200 pratisyen hekim alacağım. Haydi buyurun her kes müracaat etsin.’ deseydim Doğu ve Güneydoğu’daki tüm pratisyen hekimler müracaat ederdi. Benim orayı daha dengeli boşaltmam lazım. Herkese ilen ediyorum. Şu doluluk oranlarına sahip illerdeki pratisyen hekimlerin müracaat etmeleri halinde, ilan edeceğimiz yerlere atayacağız.” şeklinde konuştu.