İstanbul’a özel metrobüs geliyor

E-5 Karayolu'ndaki rafik tıkanıklığına karşı geliştirilen en büyük projelerden biri olan metrobüs projesi için yürütülen çalışmalar hız kazandı.

İnşaat alanına dönüşen E-5’te orta şeritler, bariyerlerle bölünerek metrobüs yolu için ayrılıyor. E-5 karayolunun Cevizlibağ-Küçükçekmece arasında hızla devam eden metrobüs yolu çalışmalarının önümüzdeki ağustos ayında tamamlanması hedefleniyor. Bir seferde 200-350 yolcu taşıyabilen metrobüslerin ağustostan itibaren seferlere başlaması ile bu hattı kullanan ve trafik tıkanıklığına sebep olan minibüsler E-5’e giremeyecek.

Cevizlibağ-Küçükçekmece hattında hizmet verecek metrobüsler sayesinde hem toplu taşıma araçlarından faydalanan vatandaşlar, hem de E-5’te minibüsçülerin meydana getirdiği trafik keşmekeşinden bıkan sürücüler büyük bir rahatlama yaşayacak. Vatandaşlar metrobüsler sayesinde Cezilibağ’dan Küçükçekmece’ye 18 dakikada ulaşacak. Ağustos ayında hizmete girmesi planlanan metrobüslerin test sürüşleri ise nisan, en geç mayıs ayında başlayacak. Metrobüslerle birlikte E-5’e çıkmaları yasaklanacak olan minibüsler de iç hatlarda yolcu taşımaya devam edecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü ve Altyapı Koordinasyon Müdürlüğü tarafından yürütülen metrobüs projesi inşaatı hızla sürüyor. Proje üç etap halinde gerçekleştiriliyor. Projenin iki etabını oluşturan Küçükçekmece-Çobançeşme ile Cevizlibağ-Çobançeşme arasındaki inşaat yarı yarıya tamamlanmış durumda. Projenin üçüncü etabı olan Cevizlibağ-Mecidiyeköy hattı ise henüz proje hazırlanma aşamasında. Projenin inşaatı devam eden iki etabında çalışmalar; metrobüsler için E-5’in ortasında ayrılan iki şeritte asfalt kaplama inşaatı şeklinde yapılıyor. Metrobüs yolu, E-5’in gidiş ve geliş yönlerinde en sol şeritler alınarak demir bariyerlerle ayrılıyor. Şirinevler, Yenibosna, Çobançeşme, Küçükçekmece, Topkapı ve Merter’de yol yapım çalışmaları hızla sürerken, tamamlanan Cennet Mahallesi-Sefaköy metrobüs hattı ise şimdilik diğer araçlar tarafından kullanılıyor. Metrobüs yolunda hızla devam çalışmalarına paralel olarak E-5 üzerindeki üstgeçitler de yenileniyor. Eski geçitler kaldırılarak, projede metrobüsler için düşünelin istasyonlara uygun yenileri yerleştiriliyor. Yolun ortasında kalan elektrik direkleri ile ağaçlar da kaldırılıyor. Proje kapsamındaki Eyüp Tüneli’nin inşaatı da devam ediyor. Projenin bu üç etabı tamamlandıktan sonra, metrobüs hattının Beylikdüzü’ne kadar uzatılması planlanıyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, E-5’in çalışmaların ardından 12 şeride ulaşacağı belirtildi. Transit yolun her iki yönde dört şeride çıkarılacağı, yan yolların ise iki şerit olarak hizmet vereceği bildirildi. Metrobüs inşaatının tamamlanmasıyla minibüsler de E-5’ten kaldırılacak. Minibüsler E-5’ten alınarak yolu çevreleyen yerleşim birimlerinin ara sokaklarında yolcu taşıyacak. Metrobüs çalışmalarına hız verilmesi, E-5 üzerindeki trafik akışında belirgin bir rahatlama yaşatırken, minibüs ve otobüslerin yan yollara yönlendirilmesi, buralarda trafiği durma noktasına getirdi. Özellikle minibüs ve otobüslerin duraklarda meydana getirdikleri yığılma, buralarda trafiğin günün her saatinde durma noktasına gelmesine ve uzun araç kuyrukları oluşmasına sebep oldu. Belediye ve emniyet yetkilileri, minibüslerle otobüslerin yan yollardaki duraklarda ve yerleşim birimi girişlerinde oluşturdukları tıkanmayı önleyemedi.

İstanbul’a özel metrobüs üretilecek

E-5 Karayolu’ndaki trafik sıkışıklığını azaltması beklenen Metrobüs Projesi, Ağustos 2007’de tamamlanacak. Nisan ayında 50 metrobüs alınarak test sürüşü için yola çıkacak. Tanesi 1,2 milyon Euro’ya mal olacak araçlar için belediye toplam 60 milyon Euro ödeyecek. Hollandalı Phileas firmasına sipariş verilen metrobüsler belediye yöneticilerinin istekleri doğrultusunda özel olarak üretilecek. Standart uzunluğu 22 ila 24 metre olan metrobüsler İstanbul için 26 metre uzunluğunda imal edilecek. Bu sayede yolcu kapasitesi arttırılacak olan araçlar aynı anda 200 kişi taşıyabilecek. Metrobüsler, tramvay hattındaki uygulamanın benzeri şekilde yolcu alacak. E-5 Karayolu üzerindeki üstgeçitlere uygun olarak küçük istasyonlar kurulacak. Yolcular buralara turnikeler vasıtasıyla girecek. Proje tamamlandığında Cevizlibağ-Küçükçekmece arası ulaşım 18 dakikaya inecek. Metrobüsün çalışacağı hat üzerindeki yolcu kapasitesi ise günlük 480 bin kişi olacak. Metrobüslerin devreye girmesinin ardından, E-5 üzerinde yaşanılan trafik tıkanıklığının baş sorumlusu minibüsler bir daha E-5’te seyredemeyecek.