İstanbul’da ayılar için üst geçit!

Ayı, geyik türü hayvanlara özel ekolojik köprülerin ilki, Mersin'de yapılmıştı...

İstanbul’da otoban ve duble yollarla ortasından bölünen ormanlarda ‘ekolojik köprü’ler yapılacak.

Serkan Ocak’ın haberi

Türkiye’nin dört bir tarafı otobanlar, duble yollarla çevriliyor. Ancak çoğu yerde bu otobanlar ormanları ve yaban hayatını da ikiye bölüyor. Orman Genel Müdürlüğü ve Karayolları yaban hayvanlarının doğal yaşam alanlarının bölünmemesi için otobanlara ‘ekolojik köprüler’ yapacak.

Türkiye’nin ilk ekolojik köprüsü Mersin’de oluşturuldu. İstanbul’da da yapılması planlanan 3. köprü güzergâhındaki otoyollara da ekolojik köprü yapılacak. Üzerinde bitkiler bulunan köprülerden ayı, geyik gibi yaban hayvanları geçecek. Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, bundan sonra yapılacak tüm otoyol protokollerinde ‘ekolojik’ köprülerin de yer alacağını söyledi.

Avrupa’nın birçok ülkesinde otobanlarda ekolojik köprüler görmek mümkün. İkiye bölünen doğal hayatın olumsuz etkilerini gidermek için Avrupa’da uygulanan bu yöntem artık Türkiye’de de hayata geçirilecek. Orman Genel Müdürü Kahveci, Radikal’e yaptığı açıklamalarda, ekolojik köprünün bölünen yaban hayatını eski haline getireceğini söyledi:

“Orman ekosistemi, demiryolu ve otobanlar nedeniyle parçalanıyor. Demiryollarından hayvanlar geçebiliyor ancak otobanlardan geçemiyor. Ekosistem parçalanıyor. Bu yüzden yaban hayatı da bir alanda kalıyor. Bazen hayvanlara o yaşam alanı yetmiyor. Bu nedenle iki parça orman alanını birbirine bağlayan köprüler yapacağız. Ancak hayvanlar köprüden değil, normal yaşam alanından, ormandan geçiyormuş gibi hissedecek. Suni yapı olmayacak orman içinde bir koridor gibi olacak. Bu köprülere ekolojik köprüler diyoruz.”

Kahveci, İstanbul’daki mevcut otoyollarda nerelere ekolojik köprü yapılması gerektiği konusunda şu anda fizibilite çalışması yapıldığını anlattı:

“Yeri ve zamanı şu anda belli değil. Tespit edilince Karayolları’na bildireceğiz. Karayolları köprünün betonarme kısmını yapacak, biz de ekosistemi kuracağız. Yapılması düşünülen 3. köprü yolları da eğer, Belgrad Ormanı da Anadolu yakasındaki ormanlardan geçerse buralara da mutlaka ekolojik köprü yapılacak. Bundan sonra yeni yapılacak otoyol protokollerine de ekolojik köprüler eklenecek.”

Türkiye’nin ilk ekolojik köprüsü ise Mersin’de Gülek Boğazı ile Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan otoyol üzerinde . Kahveci’nin verdiği bilgiye göre Mersin’deki köprü aslında heyelan nedeniyle yapılmıştı:

“Yolların iki tarafında heyelanların yola gelmemesi için tünel şeklinde bir köprü yapıldı. Daha sonradan ekolojik köprüye benzer bir köprü oluştu. Avrupa’dan da ekolojik köprüleri gördükten sonra buranın ekolojik köprü haline gelmesi konusunda talimat verdik. Sonra da benzerlerini Türkiye’de yapmaya karar verdik.”

RADİKAL